Priporočila prevoznikom živali v vročih dneh
Ob pojavu izredno visokih temperatur vas opozarjamo, da morate med prevozom živali v komercialne namene zagotoviti znotraj prevoznega sredstva temperaturo od 5 do 30 °C. Dovoljeno je odstopanje +/- 5°C.
Na kaj morate biti pozorni pri prevozu rejnih živali?
- Ne načrtujte prevoza živali, ko je zunanja temperatura višja od 35 °C. Pri prevozu živali je najvišja dovoljena temperatura znotraj prevoznega sredstva 35°C. Če zunanja temperatura presega to mejno vrednost, ni mogoče zagotoviti primerne temperature znotraj prevoznega sredstva.
- Če se odpravljate na dolge vožnje (vožnje, ki trajajo več kot 8 ur), preverite vremensko napoved v krajih, kjer bo potekala vaša vožnja.
- Živali prevažajte ponoči, tako da se izognete visokim dnevnim temperaturam.
- Natančno se pozanimajte o morebitnih prometnih zastojih (zaradi vzdrževanja vozišča in podobno). Pripravite načrt obvozov, ki jih boste uporabili, da se izognete prometnim zamaškom.
- V primeru, da pot vključuje prečkanje mejnih prehodov, trajekte ter druge kraje, kjer se predvideva zastoje še posebej v visoki turistični sezoni, se natančno pozanimajte o predvidenih čakalnih dobah ter planirajte pot na način, da se čakanju kar se da izognete.
- Imejte s seboj številke za klic v sili v različnih državah članicah. V Sloveniji je to številka 112. To številko lahko uporabite v primeru zastojev zaradi prometnih nesreč ali drugih zastojev. Tako vas bodo pristojne osebe pospremile iz prometnega zamaška, v kolikor imate na prevoznem sredstvu naložene žive živali.
Zmanjšate gostoto nakladanja živali. Še posebej, če vozite ovce v polni volni ali prašiče. - V primeru, da nalagate živali v nadstropjih, povišajte prostor nad živalmi. Višji prostor nad živalmi in zmanjšana gostota nakladanja živali poveča kroženje zraka v prikolici in tako zmanjšuje temperaturo v prostoru.
- Če imate avtomatični ventilacijski sistem, ga imejte vedno, ko stojite, prižganega.
- Vozilo vedno parkirajte v senci. Če je le mogoče, ga parkirajte pravokotno na smer gibanja zraka (vetra) tako, da še dodatno povečate izmenjavo zraka v vozilu.
- V primeru dolgih voženj skrbite za to, da imajo živali vedno na voljo dovolj sveže vode. S seboj imejte dodatna vedra za napajanje poleg tistih, ki jih že imate vgrajena v vozilu.
- Redno preverjate stanje živali na vozilu.