Minister dr. Logar na zasedanju Globalne koalicije proti Daesh podprl aktivnosti koalicije in njenih partnerjev
- Ministrstvo za zunanje zadeve
Ministri so pregledali napredek in prioritete v boju proti Daesh/ISIS, in sicer na področjih vojaških aktivnosti, zavez za stabilizacijo razmer, ukrepov na področju preprečevanja financiranja Daesh/ISIS in aktivnosti Daesh v Afriki, s poudarkom na Sahelu. Prav tako so pozdravili nove članice, Centralno afriško republiko, Demokratično republiko Kongo, Mavretanijo in Jemen. V Globalni koaliciji sodeluje že 87 držav in organizacij, med njimi so vse, razen Malte, članice Nata in Evropske unije.
Ministri so sprejeli skupno izjavo, v kateri so ponovno potrdili skupno odločenost nadaljevanja boja proti Daesh/ISIS in ustvarjanju pogojev za trajni poraz omenjene teroristične skupine, kar je izključni namen koalicije. Poudarili so zavezanost zaščite civilistov in spomnili, da morajo vse aktivnosti potekati v skladu z mednarodnim pravom, vključno z mednarodnim humanitarnim pravom in pravom človekovih pravic ter z relevantnimi resolucijami Varnostnega sveta Združenih narodov.
Minister dr. Logar je v svoji izjavi poudaril pomen okrepljenega sodelovanja držav Globalne koalicije in širše mednarodne skupnosti, saj se Daesh s svojim delovanjem uspešno prilagaja izgubam ozemlja in številnih svojih voditeljev. Ker Daesh nadaljuje z mobilizacijo privržencev v različnih regijah sveta, predvsem v Sahelu in na širšem Bližnjem vzhodu, je minister izrekel dobrodošlico novim članicam iz teh regij. Napovedal je, da bo Slovenija nadaljevala s sodelovanjem v operaciji Neomajna odločnost (Operation Inherent Resolve) in podpirala ostale aktivnosti koalicije in njenih partnerjev, predvsem Evropsko unijo in Nato. Slovenija nudi humanitarno pomoč Iraku, Siriji in širši regiji. Tudi v vlogi predsedujoče Svetu Evropske unije bo Slovenija še naprej pomagala aktivnostim Globalne koalicije.
Minister dr. Logar se je srečal z državnim sekretarjem ZDA Anthonyjem Blinkenom s katerim sta potrdila nadaljevanje strateškega odnosa med državama in krepitev sodelovanja v luči globalnih izzivov.
Sestal se je tudi z generalnim sekretarjem Nata Jensom Stoltenbergom s katerim sta izpostavila krepitev slovenskega prispevka v NATO in se strinjala o pomembnosti sodelovanja med NATO in Evropsko unijo,
Ob robu zasedanj se je srečal še z v.d. predsednika vlade Moldavije Aureliujem Ciocoijem. Ministra sta spregovorila o krepitvi bilateralnega sodelovanja, o sodelovanju z državami vzhodnega partnerstva in vrhu, ki bo potekal v času predsedovanja Slovenije Svetu EU