Slovenska vojska bo testirala Pipistrelova letala
Najprej se je srečal z direktorjem podjetja Pipistrel Ivom Boscarolom, ki je ministru predstavil podjetje in vizijo razvoja podjetja. V nadaljevanju obiska sta minister Tonin in g. Boscarol podpisala Dogovor o preizkušanju ustreznosti šolanja z letali Pipistrel. Predmet tega dogovora je zagotovitev letal, ki jih proizvajalec letal Pipistrel, da v uporabo Slovenski vojski (SV) z namenom, da Slovenska vojska izvede preizkušanje ustreznosti teh letal za šolanje pilotov SV ter za prenovo sistema letalskega usposabljanja.
Pipistrel bo na podlagi tega dogovora Ministrstvu za obrambo omogočil uporabo letal Virus SW 121, letala Velis Electro, letala Panthera ter simulatorja Velis X-Alpha VR. Pipistrel bo tudi izvršil prešolanje pilotov inštruktorjev SV za letenje z navedenimi letali in usposobil mehanike SV za predpoletne preglede in osnovno vzdrževanje navedenih letal. Ministrstvo za obrambo bo izvedlo napredno testiranje ter prikaz zmogljivosti in uporabnosti Pipistrelovih letal za potrebe SV ter v zameno omogočilo Pipistrelu testiranje njegovih letal na območju letališča Cerklje ob Krki in na Počku.
Minister za obrambo Matej Tonin je izrazil veselje nad tem, da se slovenska vojska pomika v smeri zelene obrambe, ki bo hkrati pomenila tudi podporo slovenski industriji in dodal: »S tem, da je slovenska vojska začela uporabljati tovrstna letala, je dala jasno sporočilo svojim zaveznikom znotraj zveze NATO in tudi drugim, da so to izjemno kvalitetna letala, ki jih lahko s pridom uporabljajo tudi druge oborožene sile.«
Minister je omenil, da sta se z g. Boscarolom na srečanju dogovorila za posebno partnerstvo med MORS in podjetjem Pipistrel, v katerem bi pokušali pridobiti čim več sredstev NATO ter evropske unije za razvojne projekte, saj MORS te procese administrativno dobro pozna, Pipistrel pa je podjetje, ki ima izkušnje, da jih spravi v prakso.
Direktor skupine Pipistrel, g. Ivo Boscarol se je zahvalil ministru Toninu za spodbudne besede in za podporo, da je desetletje dolgo prizadevanje za sodelovanje pripeljal do dejanskega podpisa. Omenil je, da bo to sodelovanje ustrezno tudi za specifične potrebe vojaških sil manjše države, kot je Slovenija, ki je občutljiva na onesnaževanja okolja in hrup ter sklenil: »Pri tem ima Pipistrel primat, saj je kot prvi na svetu uspel certificirali električno letalo. Slovenska vojska bo prva, ki bo v svoje roke dobila neslišno električno letalo za osnovno šolanje kot del programa, ki vsebuje tudi hitrejše letalo, štirisedežno letalo in simulator letenja s tehnologijo virtualne resničnosti.«
Minister Tonin je obisk v Pipistrelu sklenil z ogledom proizvodnje Pipistrelovih letal in predstavitvijo letal.
V drugem delu obiska na Ajdovskem je minister Tonin obiskal podjetje C-Astral, kjer mu je direktor podjetja C-Astral g. Marko Peljhan predstavil podjetje, razvojne projekte in proizvode, predloge za izboljšavo zmogljivosti sistemov Belin C-Astrala, ki jih ima v uporabi Slovenska vojska, nove prostore in proizvodnje zmogljivosti. C-Astral je vodilno svetovno podjetje na področju manjših brezpilotnih letalnikov. Njihovi letalniki letijo v več kot 70 državah. Skupaj so jih prodali že več kot 400. Minister za obrambo Matej Tonin je povedal, da je njegova naloga promovirati slovensko obrambno industrijo, ki je tehnološko zelo napredna in napovedal nadgradnjo obstoječih brezpilotnih letalnikov Belin in možnost nakupa dodatnih ter dodal: »Za Slovensko vojsko so tovrstna brezpilotna letala nepogrešljiva za izvidovanje in vse naloge, ki so s tem povezane.«
Ministrstvo za obrambo in Grozd obrambne industrije imata sicer sklenjen program sodelovanja, ki opredeljuje tudi sodelovanje s podjetji na področju testiranja, raziskav in razvoja, podpira razvoj slovenske obrambne industrije ter njihovo nastopanje na tujih trgih.