Zaznava in prikaz nehomogenih površin na satelitskih posnetkih Sentinel-2
Zgornji ortofoto posnetek prikazuje nehomogeno površino rabe GERK-a, kjer je na levem delu prisotna vegetacija (trta), na desni strani pa je površina gola. Ker gre za dve različni rabi, bi morala biti površina razdeljena na dva GERK-a, in sicer na 1211 – vinograd in 1610 – kmetijsko zemljišče v pripravi.
Identificirana nehomogenost površine nam torej pove, da prijavljen posevek na zbirni vlogi ne odraža dejanskega stanja v naravi. Iz satelitskih posnetkov je namreč razvidno, da na poljini rasteta vsaj dve različni kmetijski rastlini ali pa površino poljine tvorita dve ali več različni rabi. Nehomogenost poljine najlažje zaznamo v lažni barvni podobi.
Zgornja slika prikazuje nehomogeno površino skozi različne barvne kompozite. Iz posnetkov je razvidno, da je bila na GERK-u prisotna več kot le ena vrsta rastline. Razlike v odtenkih so razločno prepoznavne. Površina poljine je zgoraj prikazana v resnični barvni podobi in kompozitu vlažnosti tal, spodaj pa v barvnem kompozitu normiranega indeksa vegetacijske razlike (NDVI) in v lažni barvni podobi.
Zgornji sliki prikazujeta zaznavo nehomogene površine. Na geoprostorskem obrazcu zbirne vloge je bila na celotni površini GERK-a prijavljena le ena kmetijska rastlina, iz satelitskih posnetkov pa je razvidno, da sta bili v naravi prisotni dve.
Paziti moramo, da košnje v pasovih ne zamenjujemo z nehomogenostjo. Intenzivne kontraste v barvnih odtenkih lahko povzročijo tudi sence, oblaki, meglice, svetloba sončnih žarkov in zamiki posnetkov poljin. Tudi v teh primerih ne gre za nehomogeno površino.
Na zgornjem posnetku gre za homogeno površino, ki je obarvana z dvema različnima odtenkoma na dan 12. 6. 2019 (spodaj levo) zaradi zamika satelitskega posnetka.
Čeprav bi na prvi pogled iz satelitskih posnetkov travnika lahko sklepali, da gre pri površini za nehomogenost rabe ali posevka, gre v resnici za košnjo v pasovih. Pri večjih travnatih površinah se kmet večkrat posluži košnje po delih, kar je razlog, da na posnetkih vidimo dva različna barvna odtenka.
Zgornja slika prikazuje različne barvne odtenke znotraj GERK-a, ki pa ne nakazujejo, da je površina nehomogena, temveč so krivec, da se na posnetkih na isti površini vidijo različni barvni odtenki, sence in krošnje dreves.