30 let športnih uspehov
Gibanje nas polni z elanom ter nam daje zagnanost pri rekreativnih in profesionalnih ciljih. Prepričani smo, da je to v našem DNK in verjetno tudi zato v športu dosegamo presežke. Slovenija je eno veliko športno prizorišče, naravne danosti so res neverjetne. In tako radi, kot se ukvarjamo s športom, ga tudi spremljamo. Slovenski navijači so s športnim navijanjem in izjemno pozitivno energijo ponesli ime Slovenije po svetu.
Seveda moramo za začetek povedati, da se vrhunski šport v Sloveniji ni začel z osamosvojitvijo. Navsezadnje so v Sloveniji doma najstarejše smuči v Srednji Evropi, pa prvi smučarski skakalci so se kalili na področju Slovenije, prvi zanesenjaki so osvajali slovenske alpske vrhove in orali ledino slovenskega alpinizma in tako pomembno zaznamovali svetovni alpinizem.
Olimpizem
Naši športniki so prvič nastopili na olimpijskih igrah pod slovensko zastavo dobrega pol leta po osamosvojitvi v francoskem Albertvillu februarja 1992. Čeprav so bili ravno zimski športi nekako najbolj značilni za Slovence, so se takrat naši športniki vrnili z domovino brez medalj, toda bogatejši za dragocene izkušnje. Poleti istega leta so bile vse oči uprte v Barcelono, kjer so naši športniki osvojili dve bronasti medalji v veslanju, panogi, katere zibelka je čudoviti Bled. Med veslaškimi imeni sta se med dobitnike medalj najpogosteje vpisala Iztok Čop in Luk Špik, ki sta skupaj s strelcem Rajmondom Debevcem na isti dan na olimpijskih igrah v Sydneyju leta 2000 za Slovenijo osvojila prvo olimpijsko zlato.
Slovenija se je veselila podvigov svojih športnih junakov tudi na atletskih stezah, v bazenih, na prizoriščih na snegu, na ledenih površinah, na nogometnih zelenicah, na parketu in tatamiju … Pravzaprav Slovenci že zadnjih 30 let opozarjamo nase v izjemno pisani paleti športnih panog. Izjemni smo v judu, pa v motokrosu, teku na smučeh in smučarskih skokih, pa v športnem plezanju, košarki in hokeju na ledu, nogometu ali deskanju na snegu, gimnastiki.
Izjemni športni uspehi na zelo različnih športnih prizoriščih
Neverjetno se zdi, da dvomilijonski narod dosega take uspehe na tako različnih športnih prizoriščih. Smo verjetno edini tako majhen narod, ki se je uvrstil na največja tekmovanja v ekipnih športih (nogomet, hokej, košarka, rokomet, odbojka) in katerega izjemni posamezniki dosegajo izjemne individualne dosežke (smučanje, tek na smučeh, skoki). Nogometaši so presenetili nogometni svet z uvrstitvijo na evropsko in svetovno prvenstvo, košarkaši z osvojitvijo evropskega prvaka, odbojkarji in rokometaši pa z naslovom evropskega podprvaka. Slovenski hokejisti so se že dvakrat pomerili na olimpijskem hokejskem turnirju, ki velja za najmočnejšega na svetu. Ob tem je pomembna informacija, da ima Slovenija manj kot 200 profesionalnih hokejistov, premagala pa je take svetovne hokejske velesile, kot so Združene države Amerike in Slovaška. Ob tem imamo le enega hokejista, ki igra v NHL, Anžeta Kopitarja, kapetana moštva LA Kings.
Ker v športu globalna premoč pripada nogometu, naj povemo, da so trije naši nogometaši igrali v finalu lige prvakov – Srečko Katanec, Zlatko Zahovič in Jan Oblak, ki trenutno velja za enega najboljših vratarjev na svetu. Košarkar Luka Dončič navdušuje v NBA, Tadej Pogačar in Primož Roglič sta v svetovnem kolesarskem vrhu in sta strah in trepet na kolesarskih dirkah, mlada športna plezalka Janja Garnbret je ena izmed največjih favoritinj za osvojitev prve olimpijske medalje v tem novem olimpijskem športu, Tina Maze je prestavila mejnike v alpskem smučanju, Primož Peterka in Peter Prevc v smučarskih skokih, Tim Gajser pa kroji motokrosistični vrh.
Od medalj do rekreativnega športa
Slovenija je že vrsto let v vrhu po številu osvojenih medalj po razvrstitvi prebivalstva. V zadnjih 30 letih smo na olimpijskih igrah osvojili 40 medalj – 7 zlatih, 13 srebrnih in 20 bronastih. Poleg tega so naši športniki osvojili še številne medalje na evropskih in svetovnih prvenstvih, skupno kar 1993 medalj. Slovenija je glede števila osvojenih medalj na BDP na 15. mestu (op. p. podatek iz leta 2015).
Zato ne pretiravamo, ko zapišemo, da je šport del slovenske identitete. V Sloveniji se čuti posebna (športna) energija tudi zato, ker smo v nenehnem gibanju in stiku z naravo, Slovenec svojo kakovost življenja povezuje tudi z gibanjem in telesno aktivnostjo v naravi. Bogata geografska raznolikost in številni rekreativni športni dogodki, ki potekajo skozi vse leto, omogočajo široko udejstvovanje rekreativcem in drugim športnim navdušencem.
Avtorica: Polona Prešeren
Sorodne vsebine
-
Slovenski festival v Bruslju predstavil raznoliko in vsestransko uspešno Slovenijo
-
Športni junaki uspešno zastopali Slovenijo na olimpijskih igrah v Tokiu
-
Plečnikova dela vpisana na Unescov seznam svetovne dediščine
-
Zdravljica navdih za filmski poklon 30-letnici slovenske državnosti in prevzemu predsedovanja Svetu EU
-
30 let športnih uspehov
-
Luka Koper je zelena vstopna točka v osrčje Evrope
-
Posebna serija vozil I feel Slovenia
-
Ambasadorji slovenskega gospodarstva
-
Slovenci v samem vrhu himalajskih velesil
-
Odštevamo sekunde do svetovne razstave Expo v Dubaju