Sklenil se je niz razprav o izzivih v evropskem avdiovizualnem sektorju
Razmah velikih platform pretočnih vsebin (VOD-platform) postavlja države članice Evropske unije pred velik izziv: kako povečati konkurenčnost, dostopnost in enakovredno obravnavo evropskih avdiovizualnih vsebin. K večji promociji in vidnosti evropskih avdiovizualnih del lahko pomembno prispeva prenos revidirane direktive Evropske unije o avdiovizualnih medijskih storitvah v nacionalne zakonodaje. Direktiva med drugim namreč določa minimalno kvoto evropskih del na VOD-platformah.
Na konferenci so med drugim razpravljali o prednostih in slabostih novih tehnologij za spodbujanje in večjo prepoznavnost evropskih del, izboljšanju njihove dostopnosti ter razvoju programske opreme za prevajanje, pa tudi o uporabi digitalnih orodij za večjo dostopnost do avdiovizualnih del in medijskih vsebin ter s tem višjo raven socialne vključenosti. Eno od pomembnih spoznanj konference je, da imajo lahko pri krepitvi konkurenčnosti evropskih avdiovizualnih vsebin pomembno vlogo mednarodne koprodukcije.
Rešitev, s katerimi bi evropski avdiovizualni in medijski sektor postal bolj vzdržen in z močnejšim pogajalskim položajem pri vzpostavljanju konkurenčnih razmerij na svetovnem trgu sicer na konferenci niso našli, a so opravili kakovosten razmislek. Kot je v uvodu povedal dr. Vasko Simoniti, slovenski minister za kulturo in predsedujoči Svetu EU za kulturo, je bila konferenca izjemna priložnost za soočenje mnenj predstavnikov različnih interesnih skupin – odločevalcev, producentov in ustvarjalcev.
Udeleženci konference so si na predvečer konference v Kosovelovi dvorani v Cankarjevem domu ogledali projekcijo slovenskega filma Inventura scenarista in režiserja Darka Sinka, s katerim se je 12. oktobra 2021 začel 24. Festival slovenskega filma.
Konferenca Kako povečati konkurenčnost in dostopnost evropskih avdiovizualnih in medijskih vsebin, ki jo je organiziralo ministrstvo za kulturo v okviru slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije, je potekala v Cankarjevem dom in po spletu.