Slovenske aktivnosti na 76. zasedanju Tretjega odbora Generalne skupščine OZN
- Ministrstvo za zunanje zadeve
V okviru zasedanja, ki poteka vsako jesen, je Tretji odbor naslovil vprašanja človekovih pravic predvsem skozi splošno razpravo ter interaktivne dialoge s posebnimi poročevalci, neodvisnimi izvedenci, predsedujočimi pogodbenim telesom in predstavniki sistema OZN. Generalna skupščina se je ponovno seznanila tudi z letnim poročilom predsednika Sveta OZN za človekove pravice. V aktivnostih v okviru Tretjega odbora je Slovenija med drugim nastopila na splošni razpravi o socialnem razvoju. Letošnje leto je ponovno sodelovala tudi slovenska mladinska delegatka, ki se je v svojem nagovoru osredotočila na izzive, s katerimi se danes srečujejo mladi, še posebej v kontekstu pandemije covida-19. Pri tem je izpostavila pomen uresničevanja ciljev trajnostnega razvoja za mlade in zlasti za prihodnje generacije.
V nadaljnjih nastopih je Slovenija sodelovala v interaktivnih dialogih s posebno predstavnico za obravnavo problematike nasilja nad otroki, z neodvisno izvedenko o pravicah starejših, s posebno poročevalko zoper nasilje nad ženskami, s posebnim poročevalcem za zagovornike človekovih pravic, s posebnim poročevalcem za človekove pravice in okolje in s posebnim poročevalcem za temo vode in sanitarij. V interaktivnem dialogu z visoko komisarko za človekove pravice pa je Slovenija nastopila z izjavo v imenu skupine prijateljev pravic starejših v New Yorku, kjer je izpostavila negativen vpliv covida-19 pandemije na pravice starejših.
Slovenija je bila posebej aktivna v pogajanjih o resoluciji glede nadaljnjega izvajanja sklepov Druge svetovne skupščine o staranju prebivalstva. Sodelovali smo tudi pri pripravi osnutkov ter koordinaciji EU držav članic pri resolucijah, ki jih je Slovenija kot predsedujoča vložila ter predstavila v imenu EU: o otrokovih pravicah, o svobodi veroizpovedi in prepričanja, o stanju človekovih pravic v Demokratični ljudski republiki Koreji in o stanju človekovih pravic v Mjanmaru.
Poleg prej omenjenih resolucij je odbor med drugim sprejel resolucije o preprečevanju različnih oblik nasilja nad ženskami in deklicami, o človekovi pravici do varne pitne vode in sanitarij, o boju proti dezinformacijam, o zagovornikih človekovih pravice, o nacionalnih institucijah o varstvu človekovih pravic, o boju proti trgovini z ljudmi, o invalidih, o socialnem razvoju, o človekovih pravicah in terorizmu. Slovenija je podprla tudi resolucije, ki obravnavajo stanje človekovih pravic na Krimu in v Sevastopolu, v Siriji in Iranu. Pri podaji stališč in sprejemu resolucij Tretjega odbora je Slovenija v okviru predsedovanja brala izjave v imenu EU.