Slavnostna podelitev priznanj Civilne zaščite letos potekala na Brdu pri Kranju
V Sloveniji vsak 1. marec praznujemo dan Civilne zaščite. Dan je namenjen vsem silam zaščite, reševanja in pomoči, ki poklicno in prostovoljno izkazujejo solidarnost, pomoč soljudem in so vselej pripravljeni, da se odzovejo, ko je njihova pomoč potrebna.
V zadnjih dveh letih se je vsakodnevno življenje dramatično spremenilo. V okviru Civilne zaščite je v tem času aktivno sodelovalo 282.188 pripadnikov, ki so zagotavljali podporo zdravstvenemu sistemu pri oskrbi bolnikov in logistično podporo z razdeljevanjem različnih materialnih sredstev in osebne zaščitne opreme v boju proti epidemiji Covid-19.
Slavnostni govornik, predsednik Vlade Republike Slovenije, Janez Janša je opomnil, da Civilna zaščita, po tridesetih letih njenega delovanja in preizkušenj na slovenskih tleh, še vedno predstavlja hrbtenico odgovora na vsako naravno ali drugo nesrečo, v zadnjem obdobju je bila to epidemija Covid-19. Danes pa je Civilna zaščita ponovno v ospredju pri pripravi na begunski val iz Ukrajine. »Solidarnost je tista, ki je neko temeljno vezivo tega kar predstavlja Civilna zaščita« je še dodal. Strukture Civilne zaščite so tiste, ki povezujejo kapilarne organizacije, ki v večini temeljijo na prostovoljstvu. Med te spadajo posamezne enote, organizacije pa tudi posamezniki, ki delujejo v sistemu zaščite in reševanja. Aktualna Vlade se zaveda pomena Civilne zaščite, kako pomembno je, da smo na izzive pripravljeni, zato so, sredstva za sistem zaščite in reševanja, za naslednje leto podvojili. »Nič se ne zgodi brez ljudi, nič pa ne traja in deluje tudi brez organizacij in Civilna zaščita je takšna organizacija, ki še posebej to dokazuje« je dodal predsednik Vlade. Organizacija pa je uspešna, če so uspešni ljudje, zato gre zahvala vsem, ki delujejo v sistemu zaščite, reševanja in pomoči, predvsem pa letošnjim prejemnikom nagrad in priznanj je ob koncu povedal slavnostni govornik.
V času epidemije so tako posamezniki kot organizacije izkazali izjemno požrtvovalnost in pripravljenost učinkovitega delovanja na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. V zahvalo za odzivno in požrtvovalno delo v okoliščinah, ki se še nadaljujejo, je predsednik Vlade Republike Slovenije podelil Spominske znake za požrtovalnost v boju proti Covid-19. Prejemniki teh znakov so bili:
- Olga Andrejek
- Darko But
- Sandi Curk
- Klemen Gorše
- Stanislav Lotrič
- Janez Melanšek
- Nataša Moškun
- Martin Smodiš
- Srečko Šestan
Učinkovito delovanje sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami je vitalnega pomena za varno in stabilno življenje prebivalcev Slovenije. Priznanja Civilne zaščite so podeljena za zasluge pri razvijanju in krepitvi pripravljenosti na nesreče, izvajanju zaščite, reševanja in pomoči ter odpravljanju posledic naravnih in drugih nesreč. Komisija za nagrade in priznanja Civilne zaščite se je letos na podlagi prejetih predlogov odločila za podelitev 284 priznanj, od tega 132 bronastih, 82 srebrnih, 29 zlatih, 40 plaket in kipca Civilne zaščite Republike Slovenije.
Na današnji državni slovesnosti so bili prejemniki posameznih nagrad in priznanj:
Bronasti znak
- Darja Rojko
- Gregor Blažič
- Simon Pavšič
Srebrni znak
- Dragan Črnetič
- Jože Kranjec
- Matjaž Srša
- Bojan Špiler
- Generalni direktorat za evropsko civilno zaščito in evropske operacije humanitarne pomoči
V imenu generalnega direktorata za evropsko civilno zaščito in evropske operacije humanitarne pomoči se je v video posnetku zahvalila generalna direktorica ga. Paraskevi Michou, ki se zaradi krize v Ukrajini in hitro razvijajočih sprememb podelitve žal ni mogla udeležiti. »Zaradi evropske enotnosti in solidarnosti je evropska civilna zaščita edinstvena, srebrni znak pa je priznanje za naše zavezanosti mednarodnemu sodelovanju na področju Civilne zaščite in naše nenehne podpore pomoči pri reševanju življenj. V času krize se v evropski Civilni zaščiti vedno lahko zanesemo drug na drugega«, je dodala v sklepni misli.
Zlati znak
- Dejan Boltar
- Aleš Ciringer
- Nikolaj Kržišnik
- Branko Lah
Plaketa
- Katja Skulj
- Janko Cerkvenik
- Vladimir Fijavž
- Antun Gašparac
- Boris Kreže
- Branko Novak
- Društvo za podvodne dejavnosti Soča Nova Gorica
Letošnji dobitnik nagrade za posebne zasluge in izjemne dosežke pri delu na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, kipca Civilne zaščite, je Rdeči križ Slovenije. Zveza združenj z Mladinskim zdraviliščem in letoviščem Debeli rtič, 56 območnimi združenji, 890 krajevnimi organizacijami in več kot deset tisoč prostovoljci izvaja tako javna pooblastila na podlagi Zakona o Rdečem križu Slovenije kot tudi številne druge humanitarne programe in dejavnosti. Njegovo delovanje omogočajo strokovno usposobljeni prostovoljci, ki so pripravljeni pomagati, tudi ko je ogroženo njihovo življenje. Na leto opravijo približno pol milijona prostovoljskih ur. V času drugega vala epidemije so bolničarji in drugi prostovoljci Rdečega križa opravili kar 158.000 prostovoljskih ur. V sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami sodeluje 110 ekip prve pomoči, 660 bolničarjev prostovoljcev ter enote, kot so stacionarij v Mariboru, nastanitvene enote, enota za zdravstveno oskrbo in enota za oskrbo bolnikov pri mobilnem stacionariju Ministrstva za obrambo.
Rdeči križ Slovenije velja za zaupanja vredno organizacijo, ki si nenehno prizadeva za spoštovanje človeka in njegovega dostojanstva. Svoje moči usmerja v reševanje ogroženih življenj, blaženje ranljivosti in lajšanje socialnih ter psihosocialnih stisk, sočasno pa krepi sodelovanje z vsemi pomembnimi akterji na tem področju tako v Sloveniji kot tujini. S tem potrjujejo, da so ena od ključnih nevladnih organizacij v sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.
Seznam dobitnikov priznanj Civilne zaščite za leto 2021
-
- Dobitniki bronastih znakov (pdf, 435 KB)
- Dobitniki srebrnih znakov (pdf, 413 KB)
- Dobitniki zlatih znakov (pdf, 392 KB)
- Dobitniki plaket (pdf, 395 KB)
- Dobitnik kipca (pdf, 365 KB)