»Tudi zaradi prednikov se moramo zoperstaviti nasprotovanju svobodi in demokraciji«
V svojem slavnostnem nagovoru je najprej izrazil hvaležnost domačinom, ki skrbijo za spomin na padle v 1. svetovni vojni, med njimi jih je bilo veliko tudi iz Ljubnega. »Domačini, povezani v neformalni Odbor 1914 - 1918, ste to bolečino oplemenitili s pieteto in velikim spoštovanjem. Vaše vsestransko prizadevanje in raziskovanje je vodilo do izjemno celovitega zbornika o 1. svetovni vojni in vaših krajih ter te spominske plošče, ob kateri stojimo. Zato bi vam rad izrekel veliko zahvalo za vaš odgovoren in domoljuben odnos do preteklosti,« je povedal minister Tonin.
V nadaljevanju se je minister Tonin spomnil tudi na zgodovinsko povezavo 1. svetovne vojne in Ukrajine, slovenski oziroma avstroogrski vojaki so se namreč borili v Galiciji, ki sega tako na Poljsko kot tudi v Ukrajino. »V Galiciji je namreč našlo svoj poslednji dom največ naših rojakov izmed vseh padlih Slovencev na bojiščih 1. svetovne vojne, med njimi tudi vaši rojaki iz Ljubnega,« je dodal Tonin in poudaril, da je naša moralna dolžnost pomagati Ukrajini. »Bitka za Ukrajino je bitka za Evropo, kot jo poznamo – celino svobode, demokracije, blaginje in miru. To so vrednote, ki jih spoštujemo in želimo širše uveljaviti. Pomagati Ukrajini je zato naša moralna dolžnost.«
Minister Tonin je ob zaključku še izpostavil, da se moramo tudi zaradi naše zgodovine in prednikov, padlih za domovino zoperstaviti nasprotovanju demokraciji. »Svobodni svet se mora skupaj upreti temu nasilnemu rušenju mostov ter nasprotovanju svobodi in demokraciji. To smo dolžni tudi našim prednikom, ki so tekom naše zgodovine padli za domovino v vojnih dogodkih na naših tleh in izven našega ozemlja,« je svoj govor sklenil minister Tonin.