Za turistična podjetja na voljo enkratni dodatek za turizem
- Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo
Sredstva so namenjena mikro, malim in srednjim podjetjem iz turistične, gostinske in kulturno-umetniške dejavnosti, ki so bila v času epidemije covid-19 najbolj prizadeta. Z naslova omenjenega razpisa si upravičenci lahko obetajo enkratno pomoč v višini 6000 evrov na zaposlenega.
Upravičenci po tem razpisu so fizične in pravne osebe, ki opravljajo gospodarsko dejavnost in so imele na dan 31. julija 2021 v podatkovni bazi AJPES kot svojo glavno dejavnost registrirano eno izmed naslednjih standardnih klasifikacij dejavnosti (krajše SKD):
- 100 Dejavnost hotelov in podobnih nastanitvenih obratov ,
- 300 Strežba pijač,
- 110 Dejavnost potovalnih agencij,
- 120 Dejavnost organizatorjev potovanj,
- 900 Rezervacije in druge s potovanji povezane dejavnosti,
- 300 Organiziranje razstav, sejmov, srečanj,
- 010 Umetniško uprizarjanje,
- 020 Spremljajoče dejavnosti za umetniško uprizarjanje.
Za izvedbo javnega razpisa je skupno na voljo 9.980.000 evrov, upravičeni stroški pa so stroški dela, ki so prijaviteljem nastali v času ponovnega zagona dejavnosti, in sicer v obdobju od 1. avgusta 2021 do 31. januarja 2022. Sofinancirali se bodo v obliki pavšalnega zneska, ki znaša 6000 evrov za enega zaposlenega, vrednost sofinanciranja za posamezno podjetje pa se izračuna tako, da se pavšalna vrednost pomnoži z najnižjim številom zaposlenih v obdobju od 1. avgusta 2021 do 31. januarja 2022.
Do pomoči bodo upravičena podjetja, ki so utrpela upad prihodka od prodaje v letu 2020 glede na leto 2019, in sicer v višini vsaj 75 odstotkov. Upravičenci lahko vlogo na razpis oddajo do vključno 22. aprila 2022. Na spletnih straneh Javne agencije SPIRIT Slovenija je na voljo več informacij o razpisu in razpisna dokumentacija.
Dotični razpis je le eden izmed številnih ukrepov, s katerimi je Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo v zadnjih dveh letih pomagalo turizmu, ki je skupno prejelo več kot milijardo evrov pomoči. Vlada je sicer celotnemu gospodarstvu v okviru desetih paketov protikoronske pomoči namenila 2,3 milijarde evrov pomoči, Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo pa v tem času še za dobro milijardo evrov razvojnih spodbud, s pomočjo katerih so se podjetja lahko prilagodila na novo realnost.