Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Predsednik vlade dr. Robert Golob prizadetim v požaru zagotovil pomoč države

Predsednik vlade dr. Robert Golob je obiskal požarišče na Goriškem Krasu in v regijskem štabu civilne zaščite preveril razmere, s katerimi se ob obsežnem požaru soočajo lokalni prebivalci, gasilci, pripadniki civilne zaščite in drugi, ki se na terenu borijo z ognjem.

Potem ko se je velik požar iz Italije razširil na slovensko stran in so morali evakuirati prebivalce štirih kraških vasi, si je razmere na terenu ogledal tudi predsednik vlade dr. Robert Golob. Vsem lokalnim in gasilcem iz drugih slovenskih regij, policistom, vojakom in prostovoljcem se je najprej zahvalil za požrtvovalno delo. Dejal je, da se proti tako velikim naravnim nesrečam lahko spopademo le skupaj.

Zavzel se je za okrepljeno čiščenje protipožarnih koridorjev in razbremenitev obstoječih ekip na terenu, ki so na robu izčrpanosti. "Zadeve so se proti večeru začele umirjati, toda zdaj je treba izkoristiti močno in številčno pomoč in poskrbeti za omejitev širjenja požara. Sem optimist, toda v luči prihajajočega vročinskega vala ne smemo izgubiti pozornosti," je povedal premier.

"Kljub temu, da je požar doslej zajel več kot 1000 hektarov površine in se je z njim samo danes spopadlo več kot 1000 poklicnih gasilcev, niti ena hiša ni bila izgubljena. To je podatek, ki o požrtvovalnosti ekip na požarnem območju pove vse," poudarja Robert Golob.

Kras je naše najbolj ogroženo požarno območje, zato je dr. Golob napovedal interventni zakon za obnovo prizadetih območij in pomoč ljudem ter povečanje vlaganj v preventivno čiščenje protipožarnih koridorjev, zlasti na kraškem robu. Manjka nam tudi podpora iz zraka, saj kljub pomoči policije in vojske nimamo svojih letal za gašenje. Premier ocenjuje, da bi lahko bili bolje pripravljeni že naslednjo sezono.

Po pogovoru z evropskim komisarjem za krizno upravljanje Janezom Lenarčičem, s katerim se je premier srečal v Kostanjevici na Krasu, je dr. Golob izpostavil, da je ena od možnosti preventivnega delovanja priprava načrta za zaščito kraškega roba na obeh straneh meje skupaj z Italijo. "S tem bi olajšali tudi prehod ekip in pomoči iz ene države v drugo," je sklenil na požarišču.