Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Poslovil se je umetnik Roman Uranjek (1961–2022)

V šestdesetem letu je umrl Roman Uranjek, eden vidnejših slovenskih umetnikov, ki je bil na umetniški sceni prisoten od osemdesetih let minulega stoletja.
Črno bel portret moškega, s pogledom usmerjenim v levo

Roman Uranjek | Avtor: Nebojša Tejić/STA

Bil je ustanovni član umetniškega kolektiva Irwin, Neue Slowenische Kunst (NSK) in Novi kolektivizem (NK). Začetki skupine Irwin segajo v leto 1983. Skupina je od svojih začetkov v središče svojega raziskovanja postavljala odnos med ideologijo in umetnostjo, eno od osnovnih načel njenega delovanja pa je bil retroprincip. S svojimi projekti – kot so Was is Kunst?, Rdeči revirji, Slovenske Atene in drugi – se je predstavila v številnih razstaviščih v Sloveniji in mednarodnem prostoru, za svoje delo pa je prejela tudi Jakopičevo nagrado.

Kolektiv Irwin je skupaj z Laibach in gledališko skupino Gledališče Sester Scipion Nasice ustanovil še kolektiv NSK, ki se je kmalu po osamosvojitvi Slovenije preoblikoval v državo v času NSK. Prva globalna država se je v različnih mestih po svetu sprva materializirala kot ambasada oziroma konzulat, pozneje je začela izdajati potne liste, denar in znamke, pred kratkim pa je s projektom NSK Teritorij Priština majhno zemljišče v Prištini na Kosovu razglasila za svoj začasni teritorij.

Roman Uranjek je s projektom Vsaj en križ na dan likovno premišljanje NSK nadaljeval tudi v samostojni umetniški praksi. Zadnjih dvajset let je s kolažiranjem in prilaščanjem različnih vizualnih podob dnevno ustvaril vsaj eno umetniško delo s podobo križa.