Nacionalni mesec skupnega branja 2022 v znamenju branja in gibanja
- Ministrstvo za kulturo
- Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport
V okviru Nacionalnega meseca skupnega branja (NMSB), ki se začenja na mednarodni dan pismenosti, bodo potekali številni dogodki in dejavnosti, ki prispevajo k boljšemu prepoznavanju pomena bralne pismenosti in bralne kulture na nacionalni ravni.
Nacionalni posvet Vizualno predavanje. Od slikanice do stripa
Nacionalni posvet Vizualno predavanje. Od slikanice do stripa bo posvečen povezavi vizualne pismenosti in branja ter njeni vlogi pri razvijanju drugih pismenosti, npr. medijske in digitalne.
Dan zlatih knjig
Na dan zlatih knjig in ob začetku bralnega leta v vrtcih, šolah in knjižnicah bo Društvo Bralna značka Slovenije vse prvošolce v Sloveniji ter slovenske otrok zunaj slovenskih meja obdarilo s slikanico pisatelja Miroslava Košute z ilustracijami Suzi Bricelj Ponikalnica. Zlati dan bodo obeležili tudi z Bralnim maratonom.
Medgeneracijsko branje
Društvo Bralna značka Slovenije s podporo Javne agencije za knjigo in založb že devetič zapored začenja tudi projekt Medgeneracijsko branje. Vabljeni k sodelovanju v projektu Medgeneracijsko povezovanje ob literarnih delih, ki so namenjeni najstnikom in odraslim.
Izobraževanja Bralne značke
Izobraževanja Bralne značke, ki bodo v tem šolskem letu povezovala branje in gibanje, sofinancira Javna agencija za knjigo.
#športajmoinberimo
#športajmoinberimo je nacionalni medresorski program za spodbujanje branja med mladimi športniki in športnicami.
Spletno strokovno srečanje ABC bralne pismenosti IV
Letošnji strokovni dogodek ABC bralne pismenosti IV predstavlja preplet dveh poti: na prvi bodo udeležence nagovorile vsebine programa #športajmoinberimo, na drugi poti pa vsebine, s katerimi bodo počastili 50 let revije Otrok in knjiga, za katero vsa leta stoji Mariborska knjižnica. Strokovno srečanje organizira Center za spodbujanje bralne pismenosti v Mariborski knjižnici.
Rastem s knjigo
Cilj nacionalnega projekta spodbujanja bralne kulture Rastem knjigo je osnovnošolce in srednješolce motivirati za branje mladinskega leposlovja slovenskih avtorjev ter jih spodbuditi k obiskovanju splošnih knjižnic.
Pot knjige na poti
Pot knjige je pripravljena na plakatih (12) kot razstava, ki potuje po Sloveniji, dostopna šolam, knjižnicam in drugim zainteresiranim ustanovam. Avtorja stripa/brošure Poti knjige sta Žiga X Gombač in David Krančan. Gradivo projekta Pot knjige v tem šolskem letu je druga knjižica projekta z naslovom Skrivnost izginulih poti.
Letošnji Nacionalni mesec skupnega branja se pridružuje EU letu mladih. Že tradicionalno je tudi del akcije Beremo skupaj – za znanje in zabavo!, ki jo je v okviru Tednov vseživljenjskega učenja pripravil Andragoški center Slovenije in z njo spodbudil različne dejavnosti, povezane z medgeneracijskim branjem in pripovedovanjem zgodb. Andragoški center Slovenije bo v času letošnjega Nacionalnega meseca skupnega branja vsem odraslim omogočal tudi brezplačno preverjanje bralnega razumevanja s spletnim vprašalnikom SVOS.
Likovno podobo letošnjega NMSB so soustvarili študenti Akademije za likovno umetnost in oblikovanje – Oddelek za oblikovanje vizualnih komunikacij (smeri: fotografija, grafično oblikovanje in ilustracija). Vse likovne rešitve študentov (28) bodo razstavljene ob različnih priložnostih. Med vizualnimi rešitvami študentov Oddelka za grafično oblikovanje je nastalo tudi pet video plakatov.
Pobudniki NMSB: Bralno društvo Slovenije, Društvo Bralna značka Slovenije, Zveza bibliotekarskih društev Slovenije, Združenje splošnih knjižnic, Slovenska sekcija Mednarodne zveze za mladinsko književnost (IBBY Slovenija), Društvo Slovenskih pisateljev, Mestna knjižnica Kranj, Mariborska knjižnica, Mestna knjižnica Ljubljana
Partnerji in sofinancerji NMSB: Javna agencija za knjigo, Zavod Republike Slovenije za šolstvo, Andragoški center Republike Slovenije, Ministrstvo za kulturo, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport
Sporočilo za javnost s kontaktnim podatkom za dodatne informacije