Špela Spanžel na delovnem obisku v Zürichu
Druga konferenca bo potekala pet let po sprejemu Davoške deklaracije. Ministrom za kulturo držav članic evropske kulturne konvencije Sveta Evrope se bodo pridružili predstavniki zasebnih podjetij, investitorjev in združenj, ki sooblikujejo naše bivalno okolje.
Visokokakovostna arhitektura in grajeni prostor sta opredeljena kot javno dobro, odgovornost zanju pa je porazdeljena med deležniki iz javnega in zasebnega sektorja ter civilne družbe. V ozadju je krepitev poglobljenega sodelovanja ter spodbujanje kakovostne kulture gradnje in odzivanja na sodobne izzive, povezane s podnebnimi spremembami, staranjem prebivalstva, migracijami in drugimi krizami.
Slovenija je zavezana načelom kulture gradnje, ki so opredeljena v davoški deklaraciji iz leta 2018 in so merljiva. Kultura gradnje, ki se kaže v kakovostni arhitekturi in prostoru okoli nas, vključuje kulturno dediščino, sodobno arhitekturno in prostorsko urejanje ter se usmerja v dobrobit skupnosti. Med slovenskim predsedovanjem Svetu Evropske unije je Slovenija pripomogla tudi k temu, da je Svet za izobraževanje, mladino, kulturo in šport sprejel sklepe o visokokakovostni arhitekturi in grajenem okolju ter pobudi Novi evropski Bauhaus. Sklepi so v ospredju tudi aktualnega češkega predsedovanja Svetu Evropske unije.
Naslednji sestanek uredniškega odbora, ki ga pod vodstvom Švice sestavljajo člani iz Belgije, Estonije, Francije, Italije, Nemčije, Slovenije in Velike Britanije, bo novembra v Bernu.
Na prenovljeni strani Davoške deklaracije najdete več informacij o konferenci evropskih ministrov, ki bo od 14. do 15. januarja 2023 v Davosu.