Slovenija v Svetu OZN za človekove pravice o pravicah starejših, zdravem okolju ter izobraževanju za človekove pravice
- Ministrstvo za zunanje zadeve
- Stalno predstavništvo Republike Slovenije pri Uradu ZN in drugih mednarodnih organizacijah v Ženevi
Slovenski pobudi na zasedanju predstavljata nadaljevanje dolgoročnega angažmaja Sveta OZN za človekove pravice, prva podaljšuje mandat delovanja neodvisne izvedenke za pravice starejših, ki se zavzema za vzpostavitev mednarodnega pravnega dokumenta o pravicah starejših, druga pa podpira nadaljnji razvoj Svetovnega programa za izobraževanje o človekovih pravicah.
Svet OZN za človekove pravice je tokrat izbiral tudi nove člane svojega Svetovalnega odbora. Za predstavnico iz vzhodnoevropske regije je bila potrjena slovenska strokovnjakinja s področja mednarodnega prava dr. Vasilka Sancin.
Med ostalimi osrednjimi prioritetami Slovenije na zasedanju so izstopali: povezava med čistim, zdravim in trajnostnim okoljem in človekovimi pravicami, pravice otrok, enakost spolov, zagotavljanje dostopa do čiste pitne vode in sanitarij, človekove pravice v digitalnem okolju ter boj proti povračilnim ukrepom držav proti zagovornikom človekovih pravic.
Slovenija je v dialogu s Preiskovalno komisijo za Ukrajino izrazila skrb nad stanjem človekovih pravic na območjih pod rusko okupacijo v Ukrajini, obsodila agresijo Rusije nad suvereno državo in zavrnila rezultate nezakonitih referendumov v posameznih ukrajinskih regijah. Vse izjave Slovenije na zasedanju so javno dostopne.
Na predlog Evropske unije je Svet OZN za človekove pravice podaljšal delovanje posebnih poročevalcev za stanje človekovih pravic v Burundiju in Afganistanu ter mednarodne komisije za človekove pravice v Etiopiji. Slovenija je podprla tudi pobudo za novega posebnega poročevalca o stanju človekovih pravic v Ruski federaciji.
Slovenija se zasedanj Sveta OZN za človekove pravice v vlogi opazovalke redno udeležuje, za sedež v Svetu pa ponovno kandidira v obdobju 2026 - 2028. Prizadeva si za pristop h ključnim sodobnim izzivom na osnovi človekovih pravic, gradnjo zaupanja ter vključujočih partnerstev na tematskih področjih, hkrati pa objektivno obravnavo groženj človekovim pravicam po svetu.