Državni sekretar Uroš Vajgl na predstavitvi rezultatov REUS
- Ministrstvo za okolje in prostor
Raziskava REUS GOS 2022 podpira spremljanje vedenjskih vzorcev gospodinjstev, njihove pripravljenosti za spreminjanje potratnih navad in opredeljevanje ključnih potencialov za zmanjšanje porabe energije ter s tem povezanih negativnih učinkov na okolje in na podnebje. Zato je Raziskava REUS pomembna z vidika prihodnjega načrtovanja ukrepov. Tudi evropski zeleni dogovor podpira spremljanje vedenja kot enega ključnih dejavnikov pri spreminjanju okoljskih navad.
Državni sekretar Uroš Vajgl je povedal, da se je v Egiptu udeležil 27. Konference pogodbenic Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja. Izpostavil je izjavo generalnega sekretarja Antonia Guterresa, “da človeštvo z nogo na plinu drvi v klimatski pekel”. Uroš Vajgl je v nagovoru še poudaril, “da gre človeštvo v zadnjih letih iz krize v krizo in da je pomembno ohraniti spoznanje, da podnebna kriza ostaja in da je nujen prehod v brezogljičnost. Iz kriz smo se nekaj naučili, in sicer kar res šteje, je to, ali smo pripravljeni spremeniti vzorce (delo od doma, manj potovanj, prilagoditev šolanja, nakupi, sprememba življenjskega sloga). Lahko se prilagajamo po sektorjih, vendar je dejstvo, da emisije izhajajo iz življenjskega sloga. Evropska unija ima dva instrumenta, ki finančno pomagata pri izhodu iz krize, in sicer NextGenEU (sveženj za oživitev gospodarstva za podporo za izhod iz pandemije, ki se je skoraj podvojil) in RepowerEU, ki predvideva vrsto ukrepov za hitro zmanjšanje odvisnosti od ruskih fosilnih goriv in pospešen zeleni prehod ter za hkratno povečanje odpornosti energetskega sistema na ravni EU.«
Na Ministrstvu za okolje in prostor (MOP) raziskavo REUS, katere rezultate je predstavilo podjetje Informa Echo, podpiramo že od leta 2018 naprej.
Državni sekretar Uroš Vajgl je izpostavil, »da je raziskava REUS pomembna, saj je treba pri oblikovanju ukrepov izhajati iz strokovnih podlag – tako pri načrtovanju, kot tudi spremljanju in evalvaciji. REUS nam daje pomemben dolgoročni vpogled - časovno vrsto, spremljanje obnašanja in tudi vrednot. MOP služijo tudi kazalnikom, na katerih temelji Poročilo o stanju okolja. Izboljšanje energetske učinkovitosti pomembno prispeva k doseganju podnebnih ciljev in k zmanjšanju onesnaženosti zunanjega zraka. Zavedamo se, da so potrebne bistvene spremembe, vendar ima tudi učinkovita raba energije (URE) pomembno vlogo.«
Po uvodnih nagovorih državnih sekretarjev je sledila okrogla miza “Kako kljub nižjim, zamejenim cenam energije zagotoviti izvajanje ukrepov doma, v službi, v javnih ustanovah in ravnati z energijo preudarno in varčno.” S strani MOP se je okrogle mize udeležil Marko Maver, sodelavec v kabinetu ministra. Marko Maver je poudaril medresorsko sodelovanje pri izboljševanju energetske učinkovitosti in da “na našem ministrstvu preko Podnebnega sklada financiramo ukrepe za energetsko učinkovitost na področju stavb, industrije, prometa, večsektorskih ukrepov ter ukrepe ozaveščanja in informiranja.«