Posebni odposlanki in odposlanci za ključne strateške usmeritve slovenske zunanje politike
- Ministrstvo za zunanje zadeve
Ministrica Fajon je že septembra 2022 imenovala posebne odposlance z namenom zagotavljanja prepoznavnosti prednostnih področij slovenske zunanje politike. Za posebnega odposlanca za prihodnost Evrope je bil imenovan veleposlanik Iztok Mirošič. Opravljal bo naloge, povezane z Evropo, Evropsko unijo, Sredozemljem, južno in vzhodno soseščino ter z drugimi ključnimi in strateško občutljivimi vsebinami delovanja Slovenije v mednarodnem okolju. Za posebnega odposlanca za institucionalne zadeve EU je bil imenovan veleposlanik dr. Rado Genorio. Opravljal bo naloge, povezave s splošnimi in institucionalnimi zadevami EU. Veleposlanik Franc But je bil imenovan za posebnega odposlanca za Varnostni svet OZN, ki bo opravljal naloge, povezane s kandidaturo Slovenije za nestalno članico Varnostnega sveta OZN za obdobje 2024-2025. Posebni odposlanec za Zahodni Balkan je postal veleposlanik Anžej Frangeš, ki bo opravljal naloge, povezane z regijo, ključnimi akterji v regiji in mednarodni skupnosti. Posebna odposlanka za vodno diplomacijo pa je postala veleposlanica Tatjana Miškova, ki bo opravljala naloge, povezane z vodno diplomacijo v Sloveniji in v mednarodnem okolju. Na mesto posebne odposlanke za podnebno diplomacijo je bila na novo, namesto veleposlanice Eve Tomič, imenovana veleposlanica dr. Smiljana Knez. Opravljala bo naloge, povezane s podnebno diplomacijo ter z zunanjimi vidiki podnebnih politik v Sloveniji in v mednarodnem okolju.
Imenovani odposlanci so strokovnjaki za posamezna prednostna področja zunanje politike, ki pomagajo pri oblikovanju stališč in pridobivanju informacij z namenom boljšega in učinkovitejšega izvajanja slovenske zunanje politike. Njihove glavne naloge so med drugim vzpostavljanje in vzdrževanje rednih stikov s ključnimi mednarodnimi partnerji, akterji na političnem in gospodarskem področju ter s civilno družbo, priprava obiskov in srečanj predstavnikov vlade s predstavniki tujih držav in mednarodnih organizacij ter oblikovanje predlogov slovenskih stališč do ključnih zunanjepolitičnih vprašanj z namenom krepitve vloge Slovenije v mednarodnem prostoru. Pri izvajanju nalog posebni odposlanci sodelujejo z državnimi sekretarji, sektorji in službami zunanjega ministrstva ter z diplomatskimi predstavništvi in konzulati v tujini.
Imenovani posebni odposlanci so karierni diplomati, redno zaposleni v Ministrstvu za zunanje zadeve, ki imajo bogate mednarodne izkušnje. Njihovo obstoječe znanje, izkušnje in vzpostavljeni stiki v mednarodnem prostoru v največji možni meri prispevajo k doseganju zunanjepolitičnih ciljev v skladu s strategijo slovenske zunanje politike in Deklaracijo o zunanji politiki Republike Slovenije.