Strokovni svet za trajnostni razvoj javne uprave se je sestal na prvi seji
»Ob mnogih izzivih v javni upravi potrebujemo strateški razmislek, kako in na katerih področjih želimo v prihodnje razvijati javno upravo«, je ob začetku srečanja dejala ministrica za javno upravo v funkciji ministrice za notranje zadeve Sanja Ajanović Hovnik. »Želimo delati za ljudi in krepiti njihovo zaupanje, zato bo imel strokovni svet definirane cilje ter merljive kazalnike, delal pa bo skladno z zastavljeno časovnico za izvedbo ciljev,« je dodala.
Po besedah ministrice bo strokovni svet vsebinsko sledil koalicijskim zavezam, svoje naloge pa bo opravljal na treh osrednjih delovnih področjih in v treh delovnih skupinah: na področju kakovostnih predpisov, temelječih na dokazih in vključevanju javnosti v oblikovanje politik (izpostavljena bo Resolucija o normativni dejavnosti, pri kateri bo najbolj pomembno uveljavljanje državljanske participacije in izvajanje presoje posledic predpisov); na področju reorganizacije upravnih enot za bolj kakovostne javne storitve, usmerjene v uporabnike v sinergiji z lokalno samoupravo in na področju za regulacijo upravnih postopkov in digitalizacijo upravnega poslovanja (namen je posodobiti upravne procese).
V zvezi s temi delovnimi področji bodo delovale znotraj strateškega sveta tri delovne skupine: Skupina za kakovostne predpise, temelječih na dokazih in vključevanju javnosti v oblikovanje javnih politik, Skupina za reorganizacijo upravnih enot za bolj kakovostne javne storitve, usmerjene v uporabnike v sinergiji z lokalno samoupravo in Skupina za regulacijo upravnih postopkov in digitalizacijo upravnega poslovanje.
Današnja 1. seja sveta je bila sicer predvsem namenjena dogovoru o načinu dela, opredelitvi ključnih ciljev, seznanitvi s poslovnikom ter oblikovanju delovnih skupin.
Strokovni svet bo vodila ministrica Sanja Ajanović Hovnik, strokovni vodja sveta pa bo prof. dr. Polonca Kovač iz Fakultete za upravo Univerze v Ljubljani. Skupno število članic in članov sveta bo 28, prihajajo pa iz javnega in zasebnega sektorja, kar pomeni z ministrstev, vladnih služb, upravnih enot, občin, občinskih združenj, nevladnih organizacij, fakultet, obrtne in gospodarske zbornice ter gospodarstva.
Strokovni svet za tajnostni razvoj javne uprave je bil ustanovljen decembra 2022 s ciljem zagotavljanja kakovostnih storitev, izboljšanja poslovnega okolja, pogojev za delo in življenje državljanov in dviga kompetenc javnih uslužbencev. Glavni namen sveta je dvig zaupanja javnosti v javne institucije, strateško upravljanje javnih institucij in koordiniran razvoj javne uprave.