Državni sekretar Krajčič »Izgradnja namakalnega sistema je priložnost, ki jo je treba izkoristiti«
Občini Ajdovščina in Vipava sta pristopili k projektu izgradnje lokalnega namakalnega sistema v potencialni površini preko 1200 hektarjev. Vodni vir bodočega namakalnega sistema bo zadrževalnik Vogršček, ki ima dovolj razpoložljive vode za namakanje celotne Vipavske doline. V letu 2022 je bila zaključena sanacija pregrade na zadrževalniku, sledila bo še tehnološka posodobitev obstoječega namakalnega razvoda. Sanacija pregrade na zadrževalniku Vogršček omogoča namakanje dodatnih površin v občinah Ajdovščina in Vipava.
Na sestanku, ki je potekal na Občini Ajdovščina, so se udeleženci pogovarjali o podpisu pogodbe za pristop k namakalnemu sistemu. Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije (SKZG) na predvidenem območju namakalnega sistema upravlja s približno desetimi odstotki površin in je že pričel s podpisovanjem pogodb z zakupniki. Želja obeh občin je, da bi čim več kmetov pristopilo k projektu namakanja, saj je sedaj priložnost, da z namakalnim sistemom opremijo čim večjo površino kmetijskih zemljišč. Državni sekretar dr. Darij Krajčič je ob tem poudaril, da je izgradnja namakalnega sistema priložnost, ki jo je vredno izkoristiti: »Ministrstvo bo z razpisi zagotavljalo sredstva za izgradnjo namakalnih sistemov. Vse kmete pozivamo, da se s podpisi pridružijo izgradnji in izboljšajo pogoje kmetovanja v Vipavski dolini.« Občini Ajdovščina in Vipava bosta podpise za pridružitev namakalnemu sistemu zbirali do 15. marca 2023. Kasneje priključitev ne bo več mogoča. Državnemu sekretarju so predstavili tudi druge kmetijske projekte, ki jih želijo izpeljati v Vipavski dolini med drugim projekt EXPO Vipavska dolina in zasaditev mejic.
V nadaljevanju si je državni sekretar ogledal tudi zadrževalnik Vogršček. S sanacijo pregrade lahko zadrževalnik ponovno zadrži projektirano količino vode za nemoteno namakanje kmetijskih zemljišč. Trenutno je namakalni razvod zgrajen na 980 hektarjih kmetijskih zemljišč, glede na prej omenjeni projekt pa se lahko površina poveča za več kot 1200 hektarjev. Vode za namakanje je že sedaj dovolj. Pogodba o prenosu lastninske pravice, upravljanja in vzdrževanja namakalnega razvoda Vogršček je podpisana z vsemi petimi lokalnimi skupnostmi, prenos pa se bo zgodil s 1. januarjem 2024. Lokalne skupnosti so že začele tudi s pripravami na tehnološko posodobitev namakalnega razvoda. Državni sekretar je terenski obisk zaključili pri črpališču Renče, ki je namenjeno dodajanju pritiska v namakalni razvod Vogršček.