Zaživela sta novo spletno mesto in spletno orodje za spremljanje nabora cen prehranskih proizvodov
Spopadanje z draginjo, tako energetsko, kot prehransko, je ena izmed ključnih prioritet vlade vse od njenega nastopa. Vlada se je prehranske draginje lotila z različnimi ukrepi. Eden izmed ukrepov je bil tudi vzpostavitev spremljanja in primerjanja cen prehranskih proizvodov za 15 osnovnih skupin živil in 14 dodatnih skupin živil, nabor prehranskih proizvodov pa je bil objavljen na spletnem mestu Naša super hrana. Ukrep se je izkazal za učinkovitega, zato je bil na tem področju narejen še korak naprej. Vzpostavljeno je novo spletno mesto primerjaj-cene.si, ministrstvo pa je projekt nadgradilo tudi z novim spletnim orodjem. To potrošnikom poleg trenutnega spremljanja cen pri fizičnih popisih, ponuja ponudbo živilskih izdelkov v spletnih trgovinah in tako omogoča primerjavo med več tisoč različnimi prehranskimi proizvodi.
Vse do konca leta 2023 bodo uporabniki na spletnem mestu lahko preverjali in primerjali cene živilskih in kmetijskih izdelkov v štirih izbranih spletnih trgovinah: Mercator, Spar, Tuš in Jager. Tako bodo dobili realno sliko o tem, kakšno ceno ima prehranski proizvod določene kakovosti in blagovne znamke v izbranih spletnih trgovinah ter posledično lahko prihranili pri spletnih nakupih.
»Namen novega spletnega mesta je potrošniku omogočiti dnevno spremljanje ponudbe ter gibanje in primerjavo rednih in akcijskih cen živilskih izdelkov izbranih spletnih trgovin. Prek njega želimo potrošniku zagotoviti celovitejše informacije ter primerjavo med samimi trgovci in njihovo ponudbo na enem mestu,« je poudarila ministrica, ki verjame, da bo to olajšalo nakupno izbiro potrošnikov na spletu.
Gre za nadgradnjo 6-mesečnega projekta popisa cen v fizičnih trgovinah, katerega cilj je bil zagotoviti transparentnost ponudbe glede na posamezniku pomembne elemente izbire. Spletno mesto Primerjaj cene potrošnikom omogoča primerjavo med več kot 17.000 različnimi živilskimi izdelki glede na blagovno znamko, znake kakovosti ter druge oznake. Izdelki so razvrščeni v 19 živilskih kategorij, ki ne vključujejo alkoholnih pijač in pripravljenih jedi (pakirane hrane, delikatesnih jedi in jedi po naročilu) in se delijo na posamezne podkategorije. Rezultati primerjave so prikazani v obliki tabelarnega zapisa, kot nadgradnja pa bo v prihodnje na voljo tudi možnost grafičnega prikaza cen, s katerim bo primerjava vrednosti še hitrejša. V naslednjem koraku bodo vzpostavljene dodatne funkcionalnosti strani, kot so analize po posameznih kategorijah, dva dodatna prednastavljena nabora živil (vegetarijanski in tradicionalni) ter Moj izbor, ki bo registriranemu uporabniku omogočal, da si shrani izbrane (cenejše) izdelke. Do njih bo dostopal s klikom na ikono nakupovalne košarice, v kateri bodo shranjeni izdelki sortirani po trgovcih in z direktnimi povezavami do spletnih trgovin, kjer jih uporabnik lahko tudi kupi.
Popisi v izbranih štirih spletnih trgovinah se izvajajo dnevno z uporabo računalniškega zajema informacij (web scrapping). Rezultati bodo omogočali izvajanje analiz gibanja maloprodajnih cen živil, ponudbe živilskih izdelkov ter primerjavo sprememb maloprodajnih cen med posameznimi trgovci.
Ves čas trajanja projekta do 31. decembra 2023, se bodo izvajale tedenske in mesečne analize glede primerjave ponudbe ter rasti cen na podlagi porekla, kakovosti, blagovnih znamk in drugih parametrov. Rezultati analiz bodo brezplačno na voljo uporabnikom spletnega mesta.
Novo spletno mesto primerjaj-cene.si
Kategorije živilskih in kmetijskih izdelkov, ki so zajete v dnevni popis:
Jajca
- Mleko in mlečni izdelki
- Brezalkoholne pijače
- Meso in mesni izdelki
- Hrana za zajtrk
- Svež kruh
- Zamrznjeni izdelki
- Osnovna živila
- Pijača za zajtrk
- Zelenjava
- Slani program
- Hrana tujih dežel
- Sladki program
- Testenine, riž in juhe
- Posebna prehrana
- Sadje
- Morska hrana
- Otroška hrana
- Konzervirana, vložena in pripravljena hrana