Ministrica Fajon je ob prvi obletnici vojne v Ukrajini nagovorila udeležence 11. izrednega zasedanja Generalne skupščine Združenih narodov
Ministrica je v svojem nagovoru poudarila, da so bili Združeni narodi leta 1945 ustanovljeni z namenom, "da bi naslednje generacije rešili pred vojno". Ustanovna listina ZN odraža našo skupno zaobljubo, da se bomo vzdržali uporabe oborožene sile in spoštovali ozemeljsko celovitost in neodvisnosti vseh držav. Agresija, kršenje ozemeljske celovitosti in nezakonita priključitev suverenih ozemelj ne bi smeli imeti mesta v 21. stoletju. Kljub temu se načela, zapisana v Ustanovni listini ZN, kršijo in vsi, ki so pred skoraj osmimi desetletji upali na miren in pravičen svet, bi bili danes globoko razočarani. Pred letom dni je suvereno državo Ukrajino napadla njena soseda, Ruska federacija. Žal se kljub široki mednarodni obsodbi in pozivom k takojšnjemu umiku, vojna še vedno nadaljuje. Priča smo njenimi uničujočimi posledicami, ki ogrožajo zlasti za civilno prebivalstvo.
Ministrica je v svojem nagovoru prebivalcem Ukrajine izrekla čestitke za pogum in hrabrost ter jim izkazala podporo: »Slovenija iz lastnih zgodovinskih izkušenj ve, kaj pomeni boj za lasten obstoj. Vemo, kaj je na kocki, ko nekdo uporabi silo, da bi zanikal tvojo neodvisnost in suverenost. Čeprav je slovenska javnost globoko zaskrbljena zaradi širših varnostnih, političnih in gospodarskih posledic ruske agresije, Slovenija ostaja zavezana pomoči Ukrajini in njenemu ljudstvu. Solidarni smo z ženskami, moškimi in otroki, ki jim je ta neosnovana vojna za vedno spremenila življenje. Globoko smo zaskrbljeni zaradi naraščajočega števila civilnih žrtev in grozljivih pričevanj o spolnem nasilju in nasilju na podlagi spola, ki se uporablja kot orožje vojne. Še posebej boleča so pričevanja otrok: na milijone jih je razseljenih, mnogim grozijo izkoriščanje, trgovina z ljudmi, spolno nasilje in prisilne deportacije. Zaradi vojne in nasilja so globoko travmatizirani. Njihovo otroštvo je za vedno zaznamovano.«
Ministrica je ostro obsodila namerne napade ruske vojske na civilno prebivalstvo in kritično infrastrukturo, to so najhujši zločini, ki ne smejo ostati nekaznovani. Vsi storilci morajo za svoja dejanja odgovarjati: »Slovenija podpira vsa prizadevanja za odpravo nekaznovanosti storilcev kršitev mednarodnega prava, zlasti tistih najhujših. Načelo odgovornosti je treba ohraniti, saj je to edini temelj za prihodnost, ko se vojna in njena grozodejstva končajo. Je edini temelj pravičnosti in sprave ter edini temelj, ki žrtvam omogoča, da gredo naprej.«
Slovenija se zavzema za podvojitev diplomatskih prizadevanj za deeskalacijo obstoječih razmer in se zavzema za končanje spopadov z uporabo dialoga, pogajanj in drugih miroljubnih sredstev. Podpiramo vsa prizadevanja, ki prepoznavajo kdo je agresor in kdo je v konfliktu žrtev: »Mednarodno pravo, mirno reševanje sporov in spoštovanje sodb mednarodnih sodišč ter njihovo dosledno izvajanje so gradniki mirnega, stabilnega in uspešnega sveta,« je še dodala ministrica.
Ministrica je v nagovoru naznanila tudi, da bo Slovenija letos maja gostila mednarodno diplomatsko konferenco za pripravo besedila nove Konvencije o mednarodnem sodelovanju pri preiskovanju in pregonu genocida, zločinov proti človeštvu, vojnih zločinov in drugih mednarodnih kaznivih dejanj: »Skupaj z našimi partnerji v jedrni skupini in številnimi državami, ki pobudo že podpirajo, upamo na pozitiven izid in se veselimo, da bomo čez dva meseca v Ljubljani gostili vaše strokovnjake.«
Ministrica je v zaključku govora še enkrat poudarila, da je vsakršna neizzvana invazija na katero koli suvereno državo nesprejemljiva. Kršitve mednarodnega pravnega reda, ki smo ga tako trdo gradili, ne morejo in ne smejo postati naše novo normalno stanje. Slovenija tako odločno podpira resolucijo Združenih narodov o načelih, na katerih temelji celovit, pravičen in trajen mir v Ukrajini, v skladu z Ustanovno listino ZN,« je zaključila ministrica.
Posnetek nagovora ministrice Fajon na 11. izrednem zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov v angleškem jeziku si lahko ogledate tukaj.