Premier dr. Golob: Razprava o davčnih spremembah bo javna, transparentna in široka
Slovenija potrebuje nov družbeni dogovor, ki bo ponudil odgovor na vprašanja razporeditve bremen glede (novih) potreb družbe, zato je koalicija danes razpravljala o izhodiščih za spremembe na področju davčnega in šolskega sistema.
Države EU so v splošnem že pred časom prišle do spoznanja, da je za dodatne javne storitve in družbo blaginje treba zagotavljati tudi ustrezne vire, zato postopoma dvigujejo delež dajatev v bruto domačem proizvodu (BDP). Povprečje EU je naraslo za 2,5 odstotne točke, medtem ko je Slovenija v zadnjih desetih letih ohranjala obseg dajatev v BDP.
Premier dr. Golob je uvodoma dejal, da je Slovenija trenutno med članicami EU in Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj z največjo davčno obremenitvijo dela in med državami z najmanjšo davčno obremenitvijo premoženja. Pri celoviti prenovi davčnega sistema koalicija zasleduje ključen cilj: sodoben, pregleden in odporen davčni sistem, bližje obremenitvam glede na ekonomsko moč zavezancev. Načrtovane spremembe bodo šle v smeri transparentnosti ter preglednosti dejanskega premoženja in dejanskih prihodkov.
Trenutni davčni sistem obremenjujejo številne posebnosti in izjeme, zato se je koalicija dogovorila, da se davčni sistem postavi na nove temelje. Pri zagotavljanju dodatnih virov bo najprej opravljen temeljit pregled obstoječega sistema. "Razprava bo javna, transparentna in široka in iskali bomo družbeni konsenz, na kakšen način zbrati dovolj davčnih virov za to, da bomo lahko Slovenijo spremenili v še bolj pravično družbo," je povedal predsednik Vlade Republike Slovenije.
V nadaljevanju je tekla razprava o šolskem sistemu, ki potrebuje prilagoditve novim trendom, pri čemer so pričakovanja stroke precejšnja v primerjavi s pričakovanji javnosti. Sistem vzgoje in izobraževanja je eden ključnih podsistemov za delovanje tako družbe kot posameznika. Premier je poudaril: "Šolstvo in programe moramo prilagoditi izzivom sedanjega časa, to je zeleni, trajnostni usmeritvi na eni strani in digitalni preobrazbi na drugi strani."