47. redna seja Vlade Republike Slovenije
Vlada določila besedilo predloga Zakona o ureditvi nekaterih vprašanj v zvezi z določenimi prekrški, storjenimi v času veljavnosti ukrepov zaradi preprečevanja širjenja nalezljive bolezni COVID-19
Vlada je na današnji seji določila besedilo predloga Zakona o ureditvi nekaterih vprašanj v zvezi z določenimi prekrški, storjenimi v času veljavnosti ukrepov zaradi preprečevanja širjenja nalezljive bolezni COVID-19. Državnemu zboru ga je poslala v obravnavo po rednem postopku.
Predlog Zakona celovito ureja področje izplačila zneska glob, stroškov prekrškovnega postopka, postopka prisilne izterjave in odvzete premoženjske koristi v zvezi s prekrškovnimi postopki, ki so se vodili za prekrške, ki so bili storjeni v časovnem obdobju od 7. marca 2020 do 30. maja 2022, kot kršitev ukrepov za preprečevanje širjenja nalezljive bolezni COVID-19. Predlagana ureditev temelji na Analizi pravnih podlag, ki so bile uporabljene v prekrškovnih postopkih proti posameznikom zaradi kršitev ukrepov zoper virusno bolezen COVID-19 in Izhodiščih za pripravo normativnih rešitev, ki jih je sprejela vlada na seji 24. novembra 2022, pri čemer je cilj, da se globe, stroški postopka, postopka prisilne izterjave in odvzeta premoženjska korist izplačajo čim bolj avtomatično in s čim manj obremenitvami za upravičence.
Predlog zakona ureja izplačilo zneska glob, stroškov prekrškovnega postopka, postopka prisilne izterjave in odvzete premoženjske koristi, ustavitev tekočih prekrškovnih postopkov, ustavitev postopkov v zvezi z opravljanjem dela v splošno korist, ustavitev postopkov v zvezi z izvrševanjem nadomestnega zapora oziroma ustavitev postopkov prisilne izterjave globe in stroškov prekrškovnega postopka. Urejen je postopek, ki se bo vodil po uradni dolžnosti, urejene so pravne posledice relevantnih prekrškov (izbris podatkov iz prekrškovnih evidenc), predlog zakona pa določa tudi pristojne organe, ki bodo odločali v postopku za izplačilo zneska glob, stroškov postopka, postopka prisilne izterjave in odvzete premoženjske koristi. Finančna sredstva se zagotovijo v proračunu Republike Slovenije.
Vir: Ministrstvo za pravosodje
Poročilo o razvoju 2023
Vlada se je na današnji seji seznanila s Poročilom o razvoju 2023 Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (UMAR), ki prinaša pomembne ugotovitve in priporočila razvojni politiki.
Velik razvojni zaostanek na področju produktivnosti se ob prepočasni preobrazbi v pametno in zeleno gospodarstvo le postopno zmanjšuje. Pozitiven vpliv ukrepov za blažitev posledic zdravstvene in energetske krize se je pokazal tudi na stopnji tveganja socialne izključenosti ter materialne in socialne prikrajšanosti, ki sta se tudi leta 2022 ohranili blizu najnižjih ravni in krepko pod povprečjem EU. Finančni položaj gospodinjstev se je v letih 2020–2022 zaradi epidemije in draginje ob višji inflaciji med energetsko krizo sicer nekoliko poslabšal, a ostal boljši kot v obdobju 2010–2017 in boljši kot v povprečju EU.
Prednostna področja ukrepanja, ki so po mnenju UMAR ključna za dolgoročno vzdržen razvoj Slovenije in večjo kakovost življenja, se nanašajo na naslednje izzive: pospešitev rasti produktivnosti, pospešen prehod v nizkoogljično krožno gospodarstvo, zagotavljanje vključujoče, zdrave in aktivne družbe ter krepitev razvojne vloge države in njenih institucij.
Vir: Urad za makroekonomske analize in razvoj
V letu 2023 za športno infrastrukturo skoraj 10,9 milijona evrov
Vlada je potrdila letni načrt za financiranje in sofinanciranje investicij v športno infrastrukturo za leto 2023. Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport bo v letu 2023 objavilo javni razpis za izbor predlogov za sofinanciranje investicij v višini skoraj 10,9 milijona evrov.
Sofinanciranje investicij v športno infrastrukturo za leto 2023 bo razdeljeno v dva temeljna sklopa, in sicer: sofinanciranje investicij za obnovo večnamenskih športnih dvoran in telovadnic v skupni višini do osem milijonov evrov in sofinanciranje investicij za posodobitve ali vzpostavitve novih zunanjih športnih površin v skupni višini do skoraj 2,9 milijona evrov.
Za razvoj športa in posameznih športnih panog je potrebna ustrezna športna infrastruktura. Z namenom izboljšanja stanja športne infrastrukture v Sloveniji je bil v letu 2022 sprejet Zakon o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v športno infrastrukturo v Republiki Sloveniji v letih od 2023 do 2027. Zakon med drugim določa, da se prioritetna področja za financiranje in sofinanciranje investicij v športno infrastrukturo opredeli z letnim načrtom, ki ga sprejme Vlada Republike Slovenije do 31. marca v tekočem letu.
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je potrebe na področju športne infrastrukture identificiralo na podlagi razpoložljivih podatkov iz Razvida javnih športnih objektov in površin za šport v naravi, portala Prostor Geodetske uprave RS ter izkazanih potreb s strani lokalnih skupnosti in nacionalnih panožnih športnih zvez.
Prvo prioritetno področje za sofinanciranje investicij predstavljajo obstoječi športni objekti – stavbe, v katerih se izvajajo različne športne dejavnosti (večnamenske športne dvorane in telovadnice) ter vključujejo vadbene prostore in vadbene površine s potrebno športno opremo, spremljajoče interne prostore in spremljajoče prostore za obiskovalce. Številni tovrstni športni objekti so dotrajani in zato potrebni obnov ali posodobitev. Z njihovo obnovo in posodobitvijo bodo zagotovljeni ustrezni pogoji, večja uporabnost in varnost. To bo omogočalo kakovostno izvajanje različnih programov športa in izvedbo športnih dogodkov – tako na ravni vrhunskega športa kot športne rekreacije.
Drugo prioritetno področje za sofinanciranje investicij pa predstavljajo športni objekti in površine za šport v naravi, katerih namenska raba za izvajanje športnih dejavnosti na prostem je opredeljena v predpisih, ki urejajo prostor. Iz letnega programa športa se sofinancira posodabljanje in investicijsko vzdrževanje obstoječih športnih objektov in površin za šport v naravi in tudi novogradnja športnih objektov. Prednost pri sofinanciranju iz letnega programa športa imajo vadbeni športni objekti in površine za šport v naravi, ki so brezplačno dostopne vsem.
Sredstva so zagotovljena še na proračunski postavki Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, po sprejetju rebalansa državnega proračuna za leto 2023 pa se bodo sredstva prenesla na Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport.
Vir: Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport