Mednarodni dan arhivov 2023 v znamenju Ferdinanda Avguština Hallersteina
Arhivi po vsem svetu od leta 2008 9. junija obeležujemo Mednarodni dan arhivov in s tem opozarjamo na pomen arhivov in arhivskega gradiva. S tem se spominjamo ustanovitve Mednarodna arhivskega sveta (ICA - iz angleškega poimenovanja: International Council on Archives), ki je bil na pobudo Organizacije združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO - iz angleškega poimenovanja: United Nations Educational, Scientific and Cultural Organisation) ustanovljen 9. junija 1948 v Parizu. Ta mednarodna nevladna organizacija s sedežem v Parizu združuje arhive in arhivske institucije po vsem svetu: nacionalne in regionalne arhive in tudi arhivska strokovna združenja. Organizacija združuje okrog 1900 članov iz 199 držav in ima pri UNESCU posvetovalni status.
Mednarodni arhivski svet je na skupščini v Oslu leta 2010 sprejel Splošno deklaracijo o arhivih, s katero opozarja na pomen arhivov v družbi. Deklaracijo je leto kasneje potrdila tudi Generalna skupščina UNESCA in je prevedena v slovenski jezik.
V zadnjih letih je Mednarodni dan arhivov prerasel v Mednarodni teden arhivov, v katerem ICA pripravlja brezplačna predavanja in delavnice. Dogodki so posvečeni strokovnim temam s področja varstva arhivske kulturne dediščine.
Ferdinand Avguštin Hallerstein in njegov spomenik
Ob Mednarodnem dnevu arhivov Arhiv Republike Slovenije v sodelovanju z Državno arhivsko upravo Ljudske republike Kitajske in ob podpori Veleposlaništva Ljudske republike Kitajske v Ljubljani ter sodelovanju Slovenske akademije znanosti in umetnosti in Pekinškega planetarija na ogled postavlja spletno različico razstave Ferdinand Avguštin Hallerstein in njegov spomenik, ki obeležuje 30. obletnico vzpostavitve diplomatskih odnosov med Ljudsko republiko Kitajsko in Republiko Slovenijo ter hkrati 320. obletnico rojstva Ferdinanda Avguština Hallersteina.
Leta 1703 v Ljubljani rojeni Ferdinand Avguštin Hallerstein je kot astronom, jezuitski misijonar, znanstvenik, matematik, kartograf in diplomat kar 36 let deloval na Kitajskem. Na razstavi na ogled postavljamo izvirne arhivske dokumente, tako iz Kitajske kot Slovenije, ki pričajo o Hallersteinovem delovanju v 18. stoletju. Razstavo sta pripravila dr. Matevž Košir in kitajsko-slovenska akademska slikarka, umetnica in univerzitetna docentka Huiqin Wang.
Prav tako pa razstavo posvečamo zvezdnemu opazovalniku, astronomskem instrumentu, ki ga je Hallerstein kot vodja cesarskega astronomskega observatorija v Pekingu dal izdelati v obdobju cesarja Qianlonga in ki stoji na Starem pekinškem observatoriju. Slovenska akademija znanosti in umetnosti ima pomanjšano repliko tako imenovane »ekvatorialne obročaste krogle«, ki je za čas razstave na ogled postavljena v preddverju arhivske čitalnice. Kot spomenik kitajsko-slovenskemu prijateljstvu in simbol spoštovanja vzhodnih in zahodnih civilizacij bo replika zvezdnega opazovalnika predvidoma v letošnjem letu našla svoje mesto na obrežju reke Ljubljanice pred Gruberjevo palačo v Ljubljani.
Razstava o Ferdinandu Avguštinu Hallersteinu in njegovem spomeniku
Priprava razstave in spremne publikacije: dr. Matevž Košir in doc. Huiqin Wang
Oblikovanje: Dolores Gerbec
Jezikovni pregled: dr. Aleksandra Gačić Belej
Izdal in založil: Arhiv Republike Slovenije
Ljubljana, 2023
Hallerstein in Svilna pot – Huiquin Wang
Razstava Hallerstein in Svilna pot je avtorski projekt Huiqin Wang. V Sloveniji živeča kitajska akademska slikarka, ilustratorka in univerzitetna docentka kitajske kaligrafije je pričujočo razstavo prvič pred Gruberjevo palačo v Ljubljani na ogled postavila leta 2017. Z razstavo, ki vzpostavlja most med evropsko in kitajsko kulturo, med preteklim in sodobnim, med znanim in neznanim, je med drugim gostovala tudi v Centru Organizacije združenih narodov na Dunaju.
Umetnica v razstavi, s podnaslovom Umetniška interpretacija življenja in dela Ferdinanda Avguština Hallerja pl. Hallersteina, interpretira Hallersteinovo življenje in delo. Pri tem pa Hallersteina ovekoveči kot posrednika znanosti, kulture in umetnosti med Evropo in Kitajsko.
Hallerstein in Svilna pot - Umetniška interpretacija življenja in dela Ferdinanda Avguština Hallerja pl. Hallersteina
Avtorica razstave: Huiqin Wang
Strokovni sodelavec: Mitja Saje
Organizacija: Natalija Glažar, Andrej Nared
Oblikovanje: Dolores Gerbec
Prevod: Cameron Bobro, Alenka Hren, Mitja Saje
Reprodukcije: Borut Jurca, KID Kibla, Matevž Košir, Tomaž Lunder, Blaž Otrin, Mitja Saje
Kaligrafija: Guan Ce, Zhang Jiangshan
Izvedba: Foto format, d. o. o.
Sporočilo za javnost
-
Sporočilo za javnost Mednarodni dan arhivov 2023
Predstavitve