Evropska sredstva za aktivno staranje: izzivi in priložnosti
Evropska unija in njene države članice, tudi Slovenija, so sprejele številne politike in programe, ki neposredno vplivajo na starejše ali pa jih na različne načine podpirajo. Evropska unija namreč preko evropske kohezijske politike in drugih mehanizmov nudi podporo in finančne vire za reševanje razvojnih razlik ter izvajanje številnih ukrepov na področju socialne politike, vključevanja, vseživljenjskega izobraževanja, zagotavljanja dostopnosti, mobilnosti in predvsem izboljšanja kakovosti življenja prebivalk in prebivalcev v Republiki Sloveniji.
Udeležence dogodka, ki ga je organiziralo Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj, je v uvodu pozdravil minister dr. Aleksander Jevšek, ki je poudaril je, da ministrstvo ne sofinancira le kolesarskih poti, vodovodov in kanalizacij, temveč tudi programe, ki so blizu ljudem ter izrazil zadovoljstvo, da bodo za to namenili sredstva tudi v finančni perspektivi 2021-2027. Sledila je predstavitev evropske kohezijske politike in nekaterih projektov, ki so prinesli koristi starejšim prebivalcem v naši državi. V okviru dogodka so različne organizacije predstavile tudi zanimive projekte za starejše, ki so bili financirani s pomočjo evropskih sredstev.
Osrednji del dogodka je bil namenjen razpravi z naslovom Reševanje potreb starejših v okviru evropske kohezijske politike, ki jo je vodil državni sekretar na Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj mag. Marko Koprivc. V razpravi so sodelovali dr. Luka Omladič, državni sekretar na ministrstvu za solidarno prihodnost, Stanko Kranvogel, podpredsednik Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS), Francka Ćetković, predsednica Sindikata upokojencev Slovenije, mag. Barbara Žgajner direktorica Centra za pomoč na domu in Zoran Hoblaj, podpredsednik skupščine Skupnosti socialnih zavodov Slovenije.
Državni sekretar Koprivc je uvodoma izpostavil, da je aktiven pristop k oblikovanju politik za starejše nujen. »In prav zato morate biti starejši ključen deležnik v tovrstnih razpravah. Na Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj smo vedno odprti za pogovore in sodelovanje s socialnimi partnerji, civilno družbo in vsemi deležniki, tako strokovno in zainteresirano javnostjo. Vedno smo tudi na voljo za pojasnila in podajanje informacij, z željo, da je izvajanje kohezijske politike čim bolj transparentno in vsem poznano. Predvsem pa se nam zdi ključno, da vsebine oblikujemo v sodelovanju s čim širšim krogom partnerjev, da slišimo realne potrebe in izzive s strani tistih, ki delajo neposredno z ljudmi na terenu.«