Skoči do osrednje vsebine

Najboljši tuji investitorji leta 2023 so podjetja Carthago, Boxline UCL, Elan in SPAR Slovenija

Na današnjem slavnostnem dogodku na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani je SPIRIT Slovenija skupaj z Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport podelila priznanja najboljšim tujim investitorjem, ki so v preteklem letu ustvarili izjemne rezultate ter pomembno prispevali k razvoju slovenskega gospodarstva.

Nagrade FDI Award Slovenia 2023 so prejela podjetja: Carthago, d. o. o. v kategoriji veliko podjetje, Boxline, d. o. o. v kategoriji malo in srednje veliko podjetje, Elan, d. o. o. v kategoriji zeleno, ustvarjalno, pametno in SPAR Slovenija, d. o. o. v kategoriji pomemben vpliv na slovensko gospodarstvo.

SPIRIT Slovenija skupaj z Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport že vse od leta 2006 podeljuje nagrade najuspešnejšim tujim podjetjem, ki širijo svoje poslovanje in število zaposlenih v Sloveniji. Namen nagrad je prepoznati, nagraditi in ovrednotiti izjemne prispevke tujih investitorjev v slovenskem poslovnem okolju. Tuji investitorji imajo pomemben vpliv na gospodarsko rast celotne države, saj imajo veliko vlogo pri ustvarjanju novih delovnih mest in dodane vrednosti, prenosu novega znanja in tehnologij, dotoku svežega kapitala, ki omogoča večja vlaganja v raziskave in razvoj ter prispevajo k rasti lokalnih skupnosti in regij. Nagrade FDI Award Slovenia izkazujejo čast tako tujim lastnikom, slovenskim zaposlenim, kot njihovim dobaviteljem in kupcem, ki so osnovni gradniki njihovega uspeha.

Matjaž Han, minister za gospodarstvo, turizem in šport: »V Sloveniji se močno zavedamo pomena investitorjev za našo državo, saj imajo njihove investicije multiplikativne učinke na našo gospodarsko rast. Sloveniji je lani uspelo še povečati priliv neposrednih tujih investicij na 20,2 milijarde evrov, kar je slabih 8 odstotkov več kot leto prej. Še posebej spodbudno je dejstvo, da se priliv investicij povečuje že 6 leto zapored. Kar dokazuje, da je Slovenija v mednarodnem kontekstu še vedno zelo spodbudno, stabilno in predvsem varno poslovno okolje. Države, ki so v 2022 največ investirale v Sloveniji so države Evropske unije -  Avstrija, Luksemburg, Švica, Hrvaška in Nemčija. Slovenija ima na področju privabljanja tujih neposrednih investicij jasno vizijo. V prihodnje želimo narediti prebojni korak, s katerim bi še povečali dodatno vrednost in konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Na ministrstvu pripravljamo tudi Akcijski načrt za povečanje konkurenčnosti slovenskega gospodarstva, s katerim naj bi se Slovenija pozicionirala kot vodilno evropsko središče za raziskave in razvoj za napredne tehnologije.«

Tanja Fajon, podpredsednica vlade ter ministrica za zunanje in evropske zadeve: »Od leta 2006 se je vrednost naložb povečala za več kot 200 odstotkov. V teh letih se je občutno povečalo tudi število tujih podjetij in njihovih zaposlenih. To je tudi rezultat pospešenih zunanjepolitičnih aktivnosti Slovenije in okrepljene gospodarske diplomacije. Kljub temu, da slovenska podjetja večino poslov sklepajo in opravljajo v naši bližini, jih globalne razmere silijo k prodiranju na tuje trge. Tudi zato smo v zadnjem letu v času naše kandidature za nestalno članico Varnostnega sveta Organizacije združenih narodov (OZN) obiskali države, kjer nismo bili prisotni mnogo let ali celo nikoli. Na obiskih v Uzbekistanu, Kirgiziji, Katarju, Etiopiji, Tanzaniji, Gvatemali, Vietnamu, Indoneziji, Južni Koreji itd. smo predstavljali tudi slovensko gospodarstvo in odpirali vrata našim podjetjem. Na mnogih poteh so nas spremljale tudi močne gospodarske delegacije, med obiskom v Vietnamu sta Luka Koper in vietnamski proizvajalec električnih vozil VinFast podpisala pogodbo o sodelovanju na področju pretovora vozil te znamke skozi koprsko pristanišče. S tem je Luka Koper postala vstopna točka za vietnamska električna vozila. Slovenija bo s tovrstnimi aktivnostmi nadaljevala tudi v času članstva v Varnostnem svetu OZN, kjer bomo s 1. januarjem 2024 sedeli za isto mizo z najvplivnejšimi in gospodarsko najmočnejšimi državami na svetu.«

Rok Capl, v. d. direktorja SPIRIT Slovenija: »Cilj države ni le privabiti tujih investitorjev, temveč si želimo z njimi ustvariti dolgoročna močna partnerstva, saj bomo na ta način lahko gradili trdne temelje za trajnostni razvoj in blaginjo tako na lokalni kot tudi globalni ravni. Na SPIRIT Slovenija aktivno privabljamo tuje investitorje, že pred leti pa smo zasnovali tudi program za individualno obravnavo obstoječih tujih investitorjev, s katerim jim stojimo ob strani na njihovi poti rasti in nadaljnjega razvoja ter krepitve pozicije v sistemu tujega lastnika. V program je vključenih že več kot 80 podjetij, ki jim pomagamo pri izvedbi novih investicij, reševanju konkretnih težav v poslovnem okolju in pri povezovanju z državnimi institucijami. Še posebej smo zadovoljni, da njegovo učinkovitost pohvalijo vanj vključena podjetja, saj to pomeni, da jim program dejansko pomaga pri reševanju izzivov.«

Strokovna komisija, ki je že osemnajsto leto zapored izbirala prejemnike nagrad FDI Award Slovenia, je letos v ožji izbor vključila zgolj tista podjetja, ki so ustrezala naslednjim kriterijem: vsaj desetodstotno tuje lastništvo v preteklem letu, dodana vrednost na zaposlenega nad slovenskim povprečjem, poslovanje z dobičkom v preteklem letu in najmanj deset zaposlenih ter poravnane obveznosti do finančne uprave.

Osrednji govorec slavnostne podelitve je bil redni prof. dr. Mojmir Mrak, profesor za področje mednarodnih financ in ekonomskih politik EU na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani, ki je spregovoril o tujih neposrednih naložbah v luči nove geopolitične realnosti. Pridružila sta se mu ministrica za zunanje in evropske zadeve, Tanja Fajon, in minister za gospodarstvo, turizem in šport, Matjaž Han, ter predstavila svoj pogled na tuje investicije v Sloveniji v luči novih razmer. Nagrade FDI Award Slovenija dopolnjujejo širšo slovensko strategijo za privabljanje tujih neposrednih investicij, ki sodi med prioritetna področja tako Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport kot celotne vlade Republike Slovenije.

Prejemniki nagrad 2023

Prejemnik nagrade v kategoriji VELIKO PODJETJE: CARTHAGO, d. o. o.

Leta 2008 ustanovljeno podjetje je vodilni proizvajalec vrhunskih počitniških vozil v Sloveniji in je hčerinsko podjetje nemškega podjetja Carthago Reisemobilbau GmbH z več kot 40-letnimi izkušnjami v tej panogi. Proizvodni obrat imajo v Odrancih in so z 228 milijoni evrov prihodkov in 10,2 milijona evrov dobička ter več kot 895 zaposlenimi dragocena pridobitev za slovensko gospodarstvo, zlasti za vzhodno Slovenijo.  Aprila letos so odprli novo več kot 50-milijonsko naložbo - visokotehnološki obrat v Ormožu. So odlično proizvodno podjetje, s posluhom za zaposlene in družbeno odgovornost. Velik poudarek dajejo ekipnemu delovanju, skupinskim dogodkom za zaposlene in solidarnostnim akcijam, s katerimi se pomembno povezujejo tudi z lokalnim okoljem. Visoko kakovost vozil zagotavljajo z uporabo najkakovostnejših materialov in komponent, saj izvajajo strog postopek nadzora kakovosti, s katerim zagotavljajo, da njihovi izdelki izpolnjujejo najvišje standarde. Za svoja počitniška vozila so prejeli številne nagrade, med drugim so bila že štirikrat razglašena za "evropski avtodom leta", nazadnje leta 2023 za elegantno serijo chic c-line. Podjetje je tudi trajnostno naravnano in velja za izjemno inovativno, njihova počitniška vozila pa so sinonim za kakovost in udobje. Podjetje Carthago pomembno prispeva k rasti gospodarstva in dvigu zaposlenosti v regiji.

Sandra Županec in Stefan Weiss, direktorja Carthago, d. o. o.: »Zahvaljujemo se SPIRIT Slovenija za podelitev nagrade FDI Award v kategoriji veliko podjetje. Ta nagrada za nas pomeni veliko priznanje. Hvala, da ste nas prepoznali v množici uspešnih podjetij. Nagrada nam daje dodaten elan in potrjuje, da smo na dobri poti.«

Prejemnik nagrade v kategoriji MALO IN SREDNJE VELIKO PODJETJE: BOXLINE UCL, d. o. o.

Družbo Boxline sta leta 1985 v Milanu ustanovila brata Carlo in Sandro Milani, ki sta še danes člana upravnega odbora. Podjetje, ki je bilo sprva ladijska agencija, se je razvilo v upravljavca zbirnih pošiljk in rednega prevoznika v sektorju pomorskega prometa, ki opravlja storitve linijskega prevoza polnih kontejnerjev na različnih destinacijah. Leta 2008 se je podjetje začelo širiti v tujino in odprlo pisarno v Kopru, ki je postala pomembna vstopna in izstopna točka tovora med Azijo ter srednjo in jugovzhodno Evropo. Prevozniške storitve obsegajo tako uvozno kot izvozno špedicijo v Evropi, Severni in Srednji in Južni Ameriki, Afriki, na Srednjem vzhodu in v Sredozemlju, v Aziji in na Kitajskem. Že kot pomorski agent in kasneje kot skupni operater je podjetje zmeraj zagovarjalo načelo nevtralnih in zanesljivih pomorskih storitev na področju špediterske dejavnosti. V zadnjih štirih letih je podjetje v Sloveniji doseglo izjemne rezultate, njihovi prihodki so se povečali za štirikrat, pri čemer jim je samo s 46 zaposlenimi uspelo ustvariti kar 82 milijonov evrov prihodkov, 2 milijona evrov dobička in več kot 100.000 evrov dodane vrednosti na zaposlenega. Boxline ucl d. o. o. je  v 12 letih odprlo tudi šest podružnic v Evropi in s tem povečalo prisotnost na ostalih trgih.  

Prejemnik nagrade v kategoriji ZELENO, USTVARJALNO, PAMETNO: ELAN, d. o. o.

Podjetje s sedežem v Begunjah je član skupine KJK SPORTS. Skupino Elan sestavljajo štiri divizije: zimsko-športna, navtična, divizija kompozitov in divizija športnih objektov. Smuči, športna oprema za aktivno preživljanje prostega časa ter jadrnice predstavljajo najbolj znani steber izdelkov blagovne znamke Elan. Za druge blagovne znamke izdelujejo smuči ter elemente vetrnih elektrarn, avtodomov in letal. V letu 2021 so njihovi prihodki znašali 93 milijonov evrov, v letu 2022 pa so se zvišali za 39,6 odstotka na 130 milijonov evrov, ker je doslej najbolj uspešno leto podjetja Elan. Zaposlujejo več kot 900 ljudi. Pod Elanovo blagovno znamko je pestra paleta športnih programov za vse dni v letu, skupni imenovalec so skrb za okolje, skupnost in ljudi. Z inovativnostjo, kot njihovim glavnim vodilom, stremijo k nenehnim izboljšavam, saj želijo svojim uporabnikom na vseh nivojih zagotavljati neponovljive izkušnje. Pri njihovih izdelkih je poleg vrhunskega dizajna pomembna tudi tehnološka dovršenost, stavijo pa tudi na trajnost. Podjetje je 100 odstotkov gnano na obnovljive vire električne energije, prizadevajo si za nenehno izboljševanje svojega okoljskega odtisa. Imajo certifikat  Green Star za dosežke na področju trajnosti oskrbne verige, znižanja hlapnih organskih snovi (HOS) in lokalne proizvodnje.  V prihodnje si želijo postati najbolj zaželena blagovna znamka za vse, ki si želijo aktivno preživljati  preživljati svoj prosti čas v alpskem svetu, pri tem pa je v ospredju skrb za okolje in prebivalce, ki živijo v njem. So prejemnik številnih mednarodnih nagrad, v zadnjem letu red dot nagrad za smuči Elan Primetime ter jadrnico Elan E6. Podjetje je tudi ambasador slovenskega gospodarstva v sklopu nacionalne kampanje I feel Slovenia. Green. Creative. Smart., ki jo vodi SPIRIT Slovenija.  

 Jeffery Tirman, glavni izvršni direktor Elan d.o.o.: “Pred osmimi leti smo si v Elanu začrtali pot, s katero bi se ponovno uveljavili kot vrhunsko podjetje na svetovnem odru. V letu 2022 smo dosegli zgodovinske poslovne rezultate, ki predstavljajo izjemen mejnik v naši skoraj 80-letni zgodovini. Naš uspeh pripisujemo uravnoteženemu pristopu, ki vključuje jasne razvojno strategijo, posebno pozornost namenjamo finančni uspešnosti in zavezanosti k okoljskim vidikom poslovanja. Verjamemo, da je naša jasna osredotočenost na zdravo uravnoteženo rast zagotovila trdno osnovo, iz katere smo zdaj dobičkonosno zrasli in uspeli, pri čemer bo leto 2023 enakovredno letu 2022.«

 

Prejemnik nagrade v kategoriji POMEMBEN VPLIV NA SLOVENSKO GOSPODARSTVO: SPAR Slovenija, d. o. o.

Podjetje SPAR Slovenija je del koncerna SPAR Avstrija, katerega lastnik je avstrijski koncern ASPIAG MANAGEMENT AG, ki vodi tudi trgovine SPAR po trgih severovzhodne Italije, Madžarske in Hrvaške.  SPAR Slovenija z več kot 110 trgovinami, osmimi restavracijami, lastno pekarno in modernim distribucijskim centrom velja za vodilnega trgovca na drobno v Sloveniji. Ima več kot 5000 zaposlenih, kar ga uvršča med največje slovenske delodajalce. Podjetje ima že od 1991 pomemben vpliv na slovensko gospodarstvo, saj so vpeljali povsem nove oblike pristopa do kupca. Beležijo nenehno rast čistih prihodkov od prodaje, ki so  povečali s 751 milijonov evrov v letu 2019 na 964 milijonov evrov v letu 2022, dobiček pa z 9,6 milijonov evrov v letu 2019 na 16,9 milijonov evrov v letu 2022. Podjetje ima pomembno vlogo tudi pri podpori slovenske skupnosti, je sponzor številnih dobrodelnih organizacij in dogodkov, podpira lokalne kmete in dobavitelje ter tako pomaga spodbujati slovensko gospodarstvo. Na njihovih policah je kar 70 odstotkov živil slovenskih proizvajalcev, in so eden vodilnih trgovcev na drobno v ponudbi lokalno pridelane hrane. Slovenskim dobaviteljem so odprli vrata tudi v njihove poslovalnice v drugih državah, s projektom Štartaj Slovenija pa so omogočili prepoznavnost in preboj mladim, malim, inovativnim podjetnikom. So družbeno odgovorno podjetje in vsako leto namenijo precej sredstev različnim družbeno odgovornim projektom. So tudi prejemniki polnega certifikata Družini prijazno podjetje in certifikata Družbeno odgovoren delodajalec za področje zdravja in varnosti pri delu ter močno trajnostno naravnani. 

David Kovačič, glavni izvršni direktor podjetja SPAR Slovenija: »Prejem nagrade FDI Award Slovenia je za nas izjemno priznanje in potrditev naših nenehnih prizadevanj za kakovostno ponudbo, inovacije ter trajnostno poslovanje. To nagrado razumemo kot potrditev uspešnega sodelovanja s slovensko skupnostjo ter kot spodbudo za nadaljnji razvoj in rast podjetja SPAR v Sloveniji.«