Pregled dosežkov urada v 2023 in statistika nacionalnih prijav patentov, znamk in modelov
Najpomembnejši dosežki in aktivnosti urada v 2023:
- v pripravi je prva nacionalna strategija za področje intelektualne lastnine;
- sprejeta je bila novela Zakona o industrijski lastnini, ki omogoča cenejše in hitrejše postopke;
- uspešno smo izvedli obisk generalnega direktorja Svetovne organizacije za intelektualno lastnino Darena Tanga v Sloveniji, kjer se je:
- v okviru razprave o nadaljnjem razvoju avtorskopravne zakonodaje sta Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport in Urad za intelektualno lastnino izvedla dva spletna dogodka:
- prvega na temo izjem in omejitev na področju šolstva, raziskav in znanosti ter odprti znanosti v povezavi z avtorskim pravom, na katerem so tuji strokovnjaki predstavili ureditev glede izjem in omejitev v evropskem pravnem redu in v nekaterih nacionalnih ureditvah ter se dotaknili tudi področja odprte znanosti v povezavi z avtorsko pravico;
- drugega pa na temo odprtih vprašanj o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic;
- začel je veljati enotni patentni sistem;
- na področju patentov smo podpisali tri mednarodne sporazume, ki bodo koristili slovenskim inovativnim podjetjem in posameznikom:
- delovni sporazum med našim uradom in Evropskim patentnim uradom o sodelovanju o poizvedbah (o stanju tehnike), pred tem pa tudi upravni sporazum, ki je njegova podlaga;
- sporazum o sodelovanju z Madžarskim uradom;
- memorandum o soglasju med našim uradom in Višegrajskim patentnim institutom;
- izvedli smo mnoga predavanja o intelektualni lastnini za učence, dijake, študente, učiteljske kolektive, splošno javnost in različne strokovne javnosti;
- udeležili smo se Dneva inovativnosti, Mednarodnega obrtnega sejma, dogodka 500 podjetnic, Kulturnega bazarja;
- sodelovali smo z oddajo Male sive celice in zmagovalce popeljali na Dunaj, kjer so obiskali Tehnični muzej;
- v sodelovanju z Uradom Evropske unije za intelektualno lastnino smo pripravili kratek animiran video, ki zlasti mlade ozavešča o pasteh spletnega kupovanja ponaredkov.
Statistika patentov, modelov in znamk
Patenti
V letošnjem letu imamo 36 odstotkov manj nacionalnih patentnih prijav v primerjavi z enakim obdobjem lani. Število podeljenih patentov je enako kot v letu 2021, je pa nižje kot lani. Število prijav, za katere patent iz raznih vzrokov ni bil podeljen, je visoko – kar približno dve petini – od tega ena polovica prijav ni bilo ugodno rešenih.
Zahtev za izdajo ugotovitvene odločbe je bilo glede na lani več, vendar je število nizko in z leti niha – za možnost podaljšanja veljavnosti patenta do 20 let se odloči le okrog osem odstotkov imetnikov slovenskih patentov.
Zahteve za podelitev dodatnih varstvenih certifikatov so nižje kot lani.
Število mednarodnih prijav v skladu s Pogodbo o sodelovanju na področju patentov (angleško Patent Cooperation Treaty – PCT) preko prejemnega urada je podobno kot v letu 2021, je pa nižje kot lani. Dve tretjini vlog je vloženih preko ePCT portala.
Število zahtev za validacijo evropskih patentov že več let upada in pričakujemo, da bo zaradi uveljavitve Enotnega patenta še nižje. Trenutno (14. december) je 15.691 registriranih evropskih patentov z enotnim učinkom, ki veljajo tudi v Sloveniji.
Znamke in modeli
V letošnjem letu imamo 6,8 odstotka več prijav znamk in kar 63 odstotkov več prijav modelov, novih prijav slovenskih prijaviteljev za mednarodne znamke je za 7,5 odstotka manj kot v letu 2022, novih prijav slovenskih prijaviteljev za registracijo mednarodnih modelov pa za 30 odstotkov manj.
Manj je tudi novih nacionalnih ugovorov, in to za 45 odstotkov, malenkost manj pa je novih ugovorov zoper registracijo mednarodne znamke.