Rešitev je celovita prenova plačnega sistema in dogovor za skupno mizo
Kompromis in dogovor, ki bo sprejemljiv za obe pogajalski strani, za javnofinančno stanje države ter v dobro pacientov, lahko dosežemo le za skupno mizo in v konstruktivnem dialogu med vlado in sindikati in ne na plečih bolnih. Vlada obžaluje, da se je sindikat Fides odločil za stavko, zato ga vnovič vabi k dialogu in poziva, da v interesu vseh državljank in državljanov napovedano stavko prekliče. Zaradi stavke bo okrnjeno izvajanje zdravstvenih storitev, omejena pa bo tudi dostopnost do zdravstvene obravnave.
Ob tem je treba poudariti, da so se plače zaposlenih v zdravstvu v preteklem letu zvišale kar dvakrat – januarja in aprila. Od oktobra 2022, ko so vlada in sindikati sklenili sporazum o uskladitvi osnovnih plač za 4,5 odstotkov, pa do aprila 2023 so se plače zdravnikov in zobozdravnikov v povprečju zvišale za 4,46 plačnega razreda, kar na letni ravni predstavlja 80,8 milijona evrov. Plače v tej plačni skupini so se v povprečju zvišale za 16,77 odstotkov (primerjava povprečja prvih osem mesecev leta 2023 s povprečjem leta 2022). Povprečna mesečna bruto plača v zasebnem sektorju pa je bila za 7,4 odstotkov višja, če primerjamo povprečje prvih osem mesecev leta 2023 s povprečjem leta 2022. V povprečju se je plača zdravnikov dvignila za 683 evrov bruto. Večina zdravnikov in zobozdravnikov (od skupno 7251) je uvrščenih v 59. plačni razred (36,17 odstotkov), kar znaša 4475 evrov osnovne bruto plače.
Z aprilom 2023 je glavnina zaposlenih v javnem sektorju prejela dodaten plačni razred, kar je bil že prvi vladni korak k odpravi nesorazmerij v osnovnih plačah, ki so jih s parcialnimi dogovori in posegi v plače zgolj določenih dejavnosti povzročile minule vlade. Osnovne plače javnih uslužbencev in funkcionarjev so se zaradi povišanja uvrstitev delovnih mest in nazivov za en plačni razred povišale za štiri odstotke, odpravljen pa je bil tudi plačni strop. Vladna pogajalska skupina in sindikati javnega sektorja so decembra 2023 sklenili tudi dogovor o uskladitvi vrednosti plačnih razredov plačne lestvice in datumu izplačila regresa za letni dopust v letu 2024. Z dogovorom se bo plačna lestvica s 1. junijem 2024 uskladila v višini osemdeset odstotkov rasti cen življenjskih potrebščin v obdobju december 2022 – december 2023, regres za letni dopust za leto 2024 pa se bo zaposlenim izplačal že ob izplačilu plače za februar 2024, in sicer najkasneje do 14. marca 2024.
Vlada želi plačni sistem v javnem sektorju urediti celovito, saj bi namreč predčasna oziroma parcialna uresničitev dogovora o povišanju plač za eno skupino lahko sprožila stavkovni val. Zato parcialni dogovori in parcialni dvig plač samo eni poklicni skupini niso prava pot pri iskanju skupnega konsenza in celostne ureditve plačnega sistema.
Verjamemo, da bomo v dialogu z zdravniki in zobozdravniki v okviru enotnega plačnega sistema javnega sektorja vzpostavili sistem, ki bo ustrezno odgovarjal na današnje izzive, pri tem pa pojasnjujemo, da vlada izstopa zdravnikov in zobozdravnikov iz enotnega plačnega sistema ne podpira.
Vlada intenzivno nadaljuje s prenovo zdravstvenega sistema po korakih in celovito. Nedavno sprejet zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstvenega varstva med drugim tako uvaja ukrepe na področju lažjega zaposlovanja tujcev zdravnikov. Za boljše delovne pogoje v zdravstvu je vlada uvedla tudi številne ukrepe, kot so nagrajevanja timov družinske medicine, dodatek za povečan obseg dela za posebne obremenitve, nagrajevanje specializantov družinske medicine in dodatni razpis zdravniških specializacij.
Ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel je ob tem dejala: "Verjamem, da na obeh straneh premoremo dovolj volje in energije, da bomo ta korak tudi naredili in zaostrovanje ne bo potrebno. Vsi skupaj si prizadevamo za bolnike, zato bomo hitro pristopili k dialogu. Za dobrobit uporabnikov zdravstvenega sistema, torej državljank in državljanov, pozivamo Fides k vzpostavitvi dialoga in k iskanju konstruktivnega konsenza med vsemi vpletenimi."