Poslanica ministrice za zdravje dr. Valentine Prevolnik Rupel ob svetovnem dnevu Zemlje
Vedno bolj se moramo zavedati in razumeti povezavo med stanjem našega naravnega okolja in javnim zdravjem, saj se ekosistemi, na katerih temelji naše preživetje, drastično spreminjajo. Ob teh spremembah je nujno, da se novim razmeram prilagodi tudi naš zdravstveni sistem. To pomeni, da moramo upoštevati vpliv vremenskih razmer na delovanje zdravstvenega sistema oziroma na zdravje prebivalstva. Po drugi strani pa mora sam zdravstveni sistem zmanjšati svoj ogljični odtis in zagotoviti svoje trajnostno delovanje.
V zdravstvu nastajajo številne emisije, ogljični odtis zdravstva ni zanemarljiv, vendar o njem še ne govorimo veliko. Emisije v zdravstvu nastanejo pri uporabi medicinske opreme, pri proizvodnji zdravil, pri transportu, pri pakiranju, pri prehrani in tako naprej. Posebno pozornost je med viri zdravstvenih emisij treba usmeriti tudi na zmanjševanje uporabe plastike, kar je tudi osrednja tema letošnjega svetovnega dneva Zemlje.
Čas je, da spodbudimo trajnostno delovanje zdravstvenih ustanov in sprejmemo ukrepe, s katerimi bi te zmanjšale svoj ogljični odtis. Na Ministrstvu za zdravje se bomo zato posvetili iskanju inovativnih rešitev za razogljičenje zdravstvenega sistema.
Z bolj trajnostno in odporno zdravstveno infrastrukturo se bomo lažje soočali s prihajajočimi izzivi in obenem zaščitili naše zdravje.