Spominska slovesnost ob dnevu slovensko-britanskega prijateljstva
Slovesnost je že šestič zapored potekala ob dnevu slovensko-britanskega prijateljstva. Na njej so udeležence nagovorili obrambni minister Marjan Šarec, veleposlanica Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske Tiffany Sadler ter župan Črnomlja Andrej Kavšek. Poudarili so predvsem pomen sodelovanja med državami in ohranjanja miru, spomnili pa tudi na dogajanje med drugo svetovno vojno in vlogo lokalnega prebivalstva.
Minister za obrambo Marjan Šarec je izpostavil vlogo Velike Britanije med drugo svetovno vojno tako ob njenem začetku, kot pozneje, ko so bile britanske sile aktivne po Evropi in Sloveniji in tudi na bojiščih izven Evrope. Spomnil je na besede takratnega britanskega premiera Winstona Churchilla, da se bodo s sovražnikom borili, kjer bo to možno in mu nikoli ne bodo dovolili, da bi stopil na britansko ozemlje. Ob izjemni krutosti vojne se je med njo stkalo veliko prijateljstev in zavezništev, brez katerih tudi Slovenija po prepričanju ministra ne bi bila takšna, kot jo poznamo danes.
Tako Slovenija kot Velika Britanija sta zavezani demokraciji, vladavini prava in boju za pravice šibkejših. Ob tem je Marjan Šarec izpostavil današnje dogajanje v Evropi, ki ne priznava suverenosti in državnosti Ukrajine. Kot je dejal, se vojna vedno konča s pogajanji in mirom, ki pa mora biti pravičen. »Noben voditelj nima pravice drugi državi kratiti njene suverenosti, ozemeljske celovitosti in načina življenja,« je dejal in ob tem poudaril pomen vojske. Države, ki jim je mir vrednota, jo imajo za njegovo zaščito. V takšni družbi si vsak vojak, podčastnik in general prizadevajo za mir. Vendar takšna niso prizadevanja vseh. »Prizadevamo si za mir in neodvisnost naše države in moramo si prizadevati tudi za krepitev naše Slovenske vojske. Ta je ponosna naslednica narodno-osvobodilne vojske in Teritorialne obrambe, ki nam je priborila neodvisno Slovenijo, je poudaril minister. Vrednote pa njeni pripadniki udejanjajo kadarkoli je to potrebno, kar se je izkazalo tudi ob lanskih poplavah, ko so rešili številna življenja.
Zavezniški bombnik B-24 Liberator VI je strmoglavil 31. marca 1945 na Plazu pri Gornjem Suhorju. Od devetih članov posadke so s pomočjo domačinov preživeli štirje. Spominsko obeležje članom posadke stoji od leta 2018, dan slovensko-britanskega prijateljstva pa obeležujemo od leta 2019, ko se je slovesnosti udeležil član britanske kraljeve družine princ Edvard, grof Wesseški.
Minister in veleposlanica sta k spominskemu obeležju položila venca.