Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Odziv na izjavo hrvaškega zunanjega ministrstva glede odločitve ESČP

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve (MZEZ RS) v zvezi z izjavo na spletni strani hrvaškega zunanjega ministrstva (MZEZ RH) z dne 17.5.2024 glede odločitve Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) o pritožbah slovenskih ribičev proti RH poudarja, da odločitev ESČP nima nikakršnega vpliva na veljavnost arbitražne razsodbe, s katero je bila 29.6.2017 dokončno določena meja med RS in RH.

Zato je napačen zaključek hrvaškega MZEZ, da je ESČP potrdilo, da meja na morju med Slovenijo in Hrvaško sledi sredinski črti. Določanje mej namreč ni pristojnost tega sodišča, ki je tudi poudarilo, da ni pristojno razsojati o veljavnosti arbitražne odločbe. Arbitražna razsodba je mednarodno pravno dejstvo in dokončno določa mejo med Slovenijo in Hrvaško ter je za obe državi zavezujoča.  

Meja na morju je bila z arbitražno razsodbo določena natančno (s koordinatami) in upoštevajoč navedeno tudi ni mogoče več govoriti o kakršnemkoli spornem območju. 

ESČP je razglasilo pritožbe ribičev za nedopustne, ker je presodilo, da so neutemeljene, saj naj bi po mnenju sodišča  ribiči morali predvidevati, da bodo kaznovani s strani hrvaških organov na podlagi pravilnika o mejah v ribolovnem morju RH, v katerem je začasno določena meja na morju, ki ni usklajena z mejo iz arbitražne razsodbe, zaradi javnega nasprotovanja Hrvaške arbitraži ter opozoril hrvaške policije.

V zvezi s sklicevanjem hrvaškega MZEZ na Skupno izjavo Vlade RS in Vlade RH o izogibanju incidentov iz leta 2005 pa MZEZ RS izpostavlja, da prva točka te izjave jasno navaja, da se dogovor o izogibanju incidentov sklepa za čas, "dokler ne bo dosežena dokončna rešitev mejnega vprašanja". Kot je splošno znano, je dokončna rešitev mejnega vprašanja med državama bila dosežena z arbitražno razsodbo z dne 29. junija 2017. V tem okviru je meja na morju določena natančno in spoštovanje te mednarodnopravno veljavne meje s strani obeh držav je edini način za izogibanje incidentom. 

Glede na to, da je meja na morju določena dokončno in natančno, ter glede na stališče Hrvaške, ki te meje ne priznava, ob morebitni sklenitvi sporazuma o začasnem ribolovnem režimu ni mogoče izključiti škodljivih posledic za mejo na morju, določeno z arbitražno razsodbo. Meje ribolovnega morja RS so skladne z arbitražno mejo, uskladitev mej ribolovnega morja RH z mednarodnopravno veljavno arbitražno razsodbo pa lahko predstavlja osnovo za pogovore o sklenitvi ribolovnega sporazuma med državama, ki bi ribičem z obeh strani omogočil ribolov izven z arbitražno mejo zamejenih nacionalnih ribolovnih območij.

MZEZ RS hrvaško stran ponovno poziva k uveljavitvi arbitražne razsodbe in k pričetku postopkov za imenovanje skupne komisije za demarkacijo meje na kopnem.