Skoči do osrednje vsebine

Svetovni vrh o informacijski družbi v Ženevi: z digitalnimi tehnologijami do inovativnih rešitev

Na sedežu Mednarodne telekomunikacijske zveze (ITU) v Ženevi se je zaključilo zasedanje svetovnega vrha o informacijski družbi (Forum WSIS 2024). Ministrica za digitalno preobrazbo dr. Emilija Stojmenova Duh, ki je lani predsedovala forumu, je predsedovanje predala Albertu Röstiju, zveznemu svetniku iz švicarskega Zveznega ministrstva za okolje, promet, energijo in komunikacije.
Ministrica nagovarja navzoče

Ministrica dr. Emilija Stojmenova Duh je lansko predsedovanje predala Albertu Röstiju, zveznemu svetniku iz švicarskega Zveznega ministrstva za okolje, promet, energijo in komunikacije.

1 / 2

Forum letos obeležuje dvajseto obletnico delovanja. Na dnevnem redu tokratnega foruma so bile teme, kot so vloga žensk na informacijsko-komunikacijskem področju, krepitev moči in usposobljenosti učiteljev, učencev in e-izobraževanja za digitalno vključevanje, javni sektor v dobi umetne inteligence ter učinkovite e-storitve pri zasledovanju ciljev trajnostnega razvoja. 

Ob predaji predsedovanja forumu je ministrica Stojmenova Duh poudarila, da sta bili zanjo in za Slovenijo čast in privilegij predsedovati forumu Svetovnega vrha o informacijski družbi, saj je bila to enkratna priložnost za spremljanje poglobljenih in navdihujočih razprav, izmenjavo izkušenj in spoznanj ter ustvarjanje novih partnerstev in sodelovanj. Forum je odličen primer uspešnega sodelovanja na digitalnem področju med ustanovami Združenih narodov, vladami, zasebnim sektorjem, civilno družbo, akademsko sfero in tehnično skupnostjo. Soočeni smo namreč z velikimi izzivi in spremembami v svetovnih gospodarskih, okoljskih in družbenih sistemih, vendar imamo z digitalnimi tehnologijami, zlasti z umetno inteligenco, orodja za oblikovanje inovativnih rešitev in odgovorov na izzive, je ocenila ministrica Stojmenova Duh. 

Kljub napredku so še vedno razlike v dostopu do digitalnih tehnologij in storitev, spletna varnost je pod udarom, grožnje kibernetski varnosti in kibernetski kriminal so v porastu. Posebno nevarne so dezinformacije, ki spodkopavajo zaupanje, širijo laži in destabilizirajo družbe. 

Vendar pa – če pogledamo na izzive z drugačne perspektive, lahko v njih vidimo tudi priložnosti za uspeh. Slovenija ostaja aktivna in zavzeta članica Mednarodne telekomunikacijske zveze in Združenih narodov. Z uspehi, kakršen je bil Globalni forum o etiki v umetni inteligenci, ki smo ga v sodelovanju z Unescom organizirali v Sloveniji februarja letos in se ga je udeležilo več kot 600 predstavnikov iz 67 držav, potrjujemo zavezanost mednarodnemu sodelovanju pri razvijanju telekomunikacijskih tehnologij in dostopu do omrežij in storitev, je zagotovila ministrica Stojmenova Duh. 

Na panelni razpravi o vlogi žensk v IKT je ministrica Stojmenova Duh med drugim ocenila: »Informacijsko-komunikacijske tehnologije bi morale postati področje, ki vključuje vse spole. Uspešne ženske v sektorju IKT so lahko vzornice za mlada dekleta, da se odločijo za poklice STEM.« 

V razpravi o izboljšanju usposabljanja učiteljev za digitalno vključevanje in o smernicah, programih in projektih, ki jih za »odprto izobraževanje« pripravlja Unesco, je ministrica Stojmenova Duh predstavila dejavnosti in cilje, kot jih določajo naši temeljni dokumenti, ter opozorila, da »če želimo zagotoviti, da bodo odprti izobraževalni viri dostopni vsem, moramo zagotoviti dostop do povezljivosti, računalniške opreme ter digitalnih znanj in spretnosti.« 

Ob vprašanjih, kako se lahko javni sektor pripravi na dobo umetne inteligence, je ministrica Stojmenova Duh v razpravi opozorila, da je treba za uspešno digitalno preobrazbo vlagati zlasti v ljudi, ne le v tehnologijo: »Poleg IT strokovnjakov potrebujemo v državni upravi digitalno usposobljene javne uslužbence, da bodo znali pripravljati zakonodajo, aktivnosti in projekte za uspešno digitalno preobrazbo.« 

Pri razpravi o vključujočih in učinkovitih e-storitvah je ministrica Stojmenova Duh predstavila, kako Slovenija s številnimi storitvami uresničuje zastavljene cilje ter zagotovila: »V Sloveniji sledimo načelu Najprej digitalno. Javne storitve so digitalizirane, a so na voljo tudi v fizični obliki, saj zagotavljamo njihovo dostopnost vsem prebivalcem.« 

Na ministrski okrogli mizi je ministrica Stojmenova Duh menila, da je »za uspešni razvoj novih tehnologij, kot so umetna inteligenca, kvantno računalništvo in polprevodniki, potrebno okrepljeno sodelovanje vseh članic ITU, deljenje infrastrukture in podatkov ter tudi krepitev zaupanja državljanov s pomočjo standardov, dogovorjenih na globalni ravni.« 

Glavne teme bilateralnega srečanja s Celeste Drake, namestnico generalnega direktorja Mednarodne organizacije dela, so bile vpliv digitalnih tehnologij pri zaposlovanju in organiziranju dela, pomanjkanje strokovnjakov za informacijske tehnologije, razvijanje digitalnih kompetenc pri vseh starostnih skupinah ter oblikovanje politik na hitro spreminjajočem se trgu. Osrednje teme na srečanju s Seizom Onoem, direktorjem za standardizacijo pri ITU, so bili standardi ITU, ki pomembno prispevajo k pravični in vključujoči digitalizaciji družbe na globalni ravni. Pogovor z Jaroslawom Ponderjem, vodjem Urada za Evropo pri ITU, je tekel o razvoju dobrih praks na področju elektronskih komunikacij v Sloveniji in prenosu na ostale članice ITU. Z Dejanom Ristićem, srbskim ministrom za informacije in telekomunikacije, pa se je ministrica Stojmenova Duh pogovarjala o krepitvi sodelovanja med državama.