Finančni petek: Inflacija
Inflacijo lahko razumemo kot proces splošnega dviga cen blaga in storitev v določenem časovnem obdobju. Preprosto povedano, ko cene rastejo, lahko za isti znesek denarja kupimo manj kot prej.
Najpogostejši način merjenja inflacije je indeks cen življenjskih potrebščin, ki meri povprečne spremembe cen tako imenovane košarice dobrin in storitev, ki jih gospodinjstva običajno kupujejo. Ta košarica vključuje širok nabor izdelkov, kot so hrana, oblačila, stanovanje, prevoz, zdravstvo in rekreacija. Pri izračunavanju povprečnega zvišanja cen imajo cene izdelkov ali storitev, za katere potrošimo več, večjo utež in posledično večji vpliv na inflacijo od cen tistih izdelkov ali storitev, za katere potrošimo manj.
Statistični urad Republike Slovenije mesečno zbira podatke o cenah različnih izdelkov in storitev po vsej državi in izračuna indeks cen življenjskih potrebščin. Če se indeks glede na isti mesec prejšnjega leta zviša, pomeni, da so cene v povprečju zrasle, kar kaže na medletno inflacijo. Če upade, pa imamo negativno inflacijo, kar imenujemo deflacija.
Razumevanje in merjenje inflacije je ključno za državo in njeno gospodarstvo, saj vpliva na odločitve o obrestnih merah, plačah, pokojninah in drugih ekonomskih politikah.