Skoči do osrednje vsebine

225. dopisna seja Vlade Republike Slovenije

Vlada Republike Slovenije je na današnji dopisni seji izdala Uredbo o določitvi nadomestila dobaviteljem električne energije in Odlok o finančni pomoči za odpravo posledic škode v kmetijstvu zaradi pozebe, neurij s točo in poplav leta 2023. Za izplačilo pomoči je zagotovljenih do 2 milijona evrov sredstev.

Uredba o določitvi nadomestila dobaviteljem električne energije

Vlada je izdala Uredbo o določitvi nadomestila dobaviteljem električne energije in jo objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

Predlagana uredba je posledica sprejete Uredbe o določitvi cen električne energije, sprejete na osnovi Zakona o kontroli cen in 163. člena Energetskega zakona (EZ-2), kjer je predvidena možnost nadomestila dobaviteljem, ki energijo prodajajo po regulirani ceni. Če vlada določi najvišjo ceno električne energije, lahko dobaviteljem energije, ki bi jim ta ukrep povzročil občutno škodo, določi primerno finančno nadomestilo ali drug ukrep z učinkom primernega nadomestila škode. Vlada je torej s to uredbo predpisala način določitve nadomestila in drugega ukrepa, pogoje in merila za upravičenost do nadomestila oziroma drugega ukrepa, način izplačila nadomestila, organ, ki nadomestilo izplačuje, in vir sredstev.

V tej uredbi je, skladno z določili EZ-2, določeno nadomestilo zaradi Uredbe o določitvi cen dobaviteljem, ki niso povezani s proizvajalci električne energije s sedežem v Republiki Sloveniji. Za slednje je v 7. členu uredbe določen »drug ukrep z učinkom primernega nadomestila škode«, kot je predvideno v EZ-2.
Ker je Uredba o določitvi cen električne energije cene omejila le za 90 odstotokov porabe, so dobavitelji za preostalih 10 odstotokov določili tržne cene. Te cene so v tej uredbi uporabljene kot osnova za izračun upoštevane tržne cene, ki se upošteva kot merilo pri izplačilu nadomestila. Postopek določitve nadomestila je zato veliko enostavnejši, kot je bil v letu 2023.

Vir: Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo

Vlada izdala Odlok o finančni pomoči za odpravo posledic škode v kmetijstvu zaradi pozebe, neurij s točo in poplav leta 2023

Vlada je izdala Odlok o finančni pomoči za odpravo posledic škode v kmetijstvu zaradi pozebe, neurij s točo in poplav leta 2023 (odlok), ki se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

V letu 2023 so pozeba, neurja s točo in poplave (naravne nesreče) na nekaterih kmetijskih gospodarstvih povzročile 100-odstotno uničenje kmetijskih pridelkov, trajnih nasadov in izgubo plemenske živine. Škoda, ki je nastala zaradi naravnih nesreč, bo poslabšala ekonomski položaj prizadetih kmetijskih gospodarstev, ki se ukvarjajo s primarno kmetijsko proizvodnjo.

Odlok je pripravljen na podlagi Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč in je podlaga za dodelitev finančne pomoči za popolno škodo v primarni kmetijski proizvodnji, ki je nastala zaradi posledic naravnih nesreč leta 2023. Do finančne pomoči je upravičena oseba, ki na ozemlju Republike Slovenije:

  • obdeluje kmetijska zemljišča in proizvaja kmetijske pridelke;
  • je v času pojava naravne nesreče kot nosilec kmetijskega gospodarstva vpisana v register kmetijskih gospodarstev, ki ga vodi ministrstvo, pristojno za kmetijstvo in gozdarstvo;
  • ki je v postopku izdelave ocene škode oddala podpisan in datiran pred-tiskani obrazec za prijavo škode Obrazec 2.09: Ocena škode na kmetijskih kulturah oziroma Obrazec 6 Ocena škode na živalih, perutnini in ribah, povzročene po naravni nesreči iz priloge 9 Uredbe o metodologiji za ocenjevanje škode (Uradni list Republike Slovenije, številka 67/03, 79/04, 33/05, 81/06 in 68/08) na pristojno občino in
  • izpolnjuje pogoje iz odloka.

Osebe iz prejšnjega odstavka so upravičene do finančne pomoči za tiste kmetijske pridelke na Grafični enoti rabe (GERK), za katere iz ocene škode izhaja, da so 100-odstotno poškodovane, ter za uničene ali drugače v celoti izgubljene trajne nasade in plemensko živino. Upravičencu se za odpravo posledic škode v kmetijstvu za posamezni kmetijski pridelek ter izgubljena proizvodna sredstva, in sicer trajne nasade in plemensko živino, dodelijo sredstva v višini do največ 30 odstotokov ocene neposredne škode.

Finančna pomoč se zagotovi kot de minimis pomoč, v skladu s pravili Uredbe Komisije1408/2013/EU. Za izplačilo pomoči po odloku je zagotovljenih do 2 milijona evrov sredstev. Najnižja finančna pomoč, ki se odobri in izplača upravičencu po odloku, je 100 evrov.

Vir: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano