Skoči do osrednje vsebine

Predstavitev gospodarske diplomacije na članom Kompetenčnega centra za sodobne tehnologije vodenja

Generalni direktor Direktorata za gospodarsko in javno diplomacijo Slobodan Šešum je na dogodku SCCT'24 članom Kompetenčnega centra za sodobne tehnologije vodenja, predstavnicam in predstavnikom SRIP ToP in sodelujočim iz drugih SRIPov, ki sodelujejo v okviru Kompetenčnega centra, predstavil vzvode pomoči gospodarske diplomacije pri vstopanju ali delovanju njihovih podjetij na tujih trgih.
soba, predavanje

Dogodek Strateški posvet Tehnologija vodenja 2024 - SCCT24 | Avtor: MZEZ

Dogodek je bil namenjen predvsem pregledu strateških prioritetnih področij tehnologij vodenja: umetna inteligenca za vodenja in optimizacijo procesov, digitalni dvojčki v tehnoloških procesih, 'health management', avtonomni mobilni sistemi in drugo.

Promocija gospodarske diplomacije poteka v nizu sistemskega spodbujanja internacionalizacije slovenskih podjetij preko mreže obrtnih in regionalnih gospodarskih zbornic in še posebej v okviru Strateških razvojno-inovacijskih partnerstev (SRIP) slovenskih podjetij in raziskovalnih institucij.

V okviru rednega srečanja v organizaciji Kompetenčnega centra za sodobne tehnologije vodenja, zavoda v podporo izvajanju različnih aktivnosti strateškega konzorcija Tehnološka mreža Tehnologija vodenja procesov, je generalni direktor Slobodan Šešum predstavil podporo gospodarske diplomacije podjetjem pri širitvi poslovanja na tuje trge. Opisal je načine delovanja gospodarske diplomacije, povezanost z mrežo diplomatsko-konzularnih predstavništev, konkretne primere podpore podjetjem preko poslovnega gospodarskega sklada in dobre prakse pri internacionalizaciji slovenskih podjetij v tujini. Pojasnil je dosedanje aktivnosti ministrstva za krepitev gospodarskega sodelovanja Slovenije s tujino in predstavil prihodnje načrte. V tej luči je povabil podjetja k sodelovanju pri načrtovanih aktivnostih na visoki ravni z Brazilijo, Turčijo in Indijo, ki prav lahko pomenijo poslovno priložnost.

V razpravi so udeleženci izrazili interes za redno obveščanje in tesnejše sodelovanje na področju internacionalizacije. Izpostavili so primere uspešnih poslovnih delegacij v tujino, med drugim aprilski obisk podpredsednice vlade in ministrice za zunanje in evropske zadeve Tanje Fajon in ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igorja Papiča na Japonskem, skupaj s predstavnikom slovenskega vodikovega konzorcija Urošem Kerinom. Omenjene so bile priložnosti, s katerimi bi lahko podjetja dosegla boljšo prepoznavnost na ključnih trgih s pomočjo mreže diplomatsko-konzularnih predstavništev Slovenije.

Nazadnje so tovrstni pogovori s podjetji potekali ob obisku regionalnih gospodarskih zbornic aprila v Savinjski regiji, marca na Primorskem, februarja v Zasavju, na Koroškem ter marca na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije in maja na regionalni obrtno-podjetniški zbornici Ljubljana Vič, pa tudi na različnih letnih srečanjih članov v okviru Strateških razvojno-inovacijskih partnerstev (SRIP) in različnih raziskovalnih institucij.