Skoči do osrednje vsebine

Reka Sava - pot miru

Ob 1. juniju, dnevu reke Save in ob 20. obletnici delovanja Savske komisije je na Agenciji za okolje potekala podelitev priznanj za organizirano skrb za to reko in prebivalce ob njej.

Porečju Save, naše najdaljše in najbolj vodnate reke, pripada več kot polovica ozemlja Slovenije. Kot  čezmejna reka ima izjemno pomembno vlogo tudi z vidika diplomacije.

Povezala je narode, ki živijo ob njej.

Leta 2002 so namreč v Kranjski Gori podpisali Okvirni sporazum o Savskem bazenu, ki predstavlja prvi razvojno usmerjeni večstranski mednarodni sporazum med državami po vojni na Balkanu.

Nosilci Okvirnega sporazuma so uspeli ponovno vzpostaviti mednarodni režim plovbe po reki Savi, trajnostno upravljanje voda, sistem zgodnjega opozarjanja pred poplavami. S strokovno in etično zavezanostjo so skrbeli za varovanje in upravljanje vodnih virov in na osnovi vodne diplomacije vzpostavili sodelovanje narodov ob reki ter prenos izkušenj in znanj med njimi. Ti posamezniki in institucije so prejeli priznanja za izkazano delo.

Agenciji za okolje je minister za naravne vire in prostor Jože Novak ob praznovanju 20. obletnice Savske komisije podelil priznanje za vzpostavitev Sistema zgodnjega opozarjanja pred poplavami v porečju Save in njegovo delovanje. Priznanje za to sta prevzela generalni direktor Agencije za okolje mag. Jože Knez in hidrolog Janez Polajnar.

Za inovativno medgeneracijsko ozaveščanje o vodi - ki pogosto zahteva svoj prostor samo zase - s postavljanjem oznak visokih voda v lokalnih okoljih, sta priznanje prejela Florjana Ulago in Petra Frantar.

Janez Polajnar, Florjana Ulaga, dr. Peter Frantar, generalni direktor mag. Jože Knez

Janez Polajnar, mag. Florjana Ulaga, dr. Peter Franatar, generalni direktor mag. Jože Knez | Avtor: Agencija za okolje