Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Finančni petek: Bonitetne agencije

V soboto sta bonitetni agenciji Standard and Poor's in DBRS Morningstar potrdili bonitetno oceno Slovenije. V rubriki Finančni petek zato pojasnjujemo, kaj sploh so bonitetne agencije.
Levo stoji mlad fant, desno od njega je napis Finančni petek, Bonitetne agencije
1 / 2

Gre za institucije, specializirane za ocenjevanje kreditnega tveganja držav in podjetij, ki kapitalske trge uporabljajo za svoje financiranje.

Ocene bonitetnih agencij na kapitalskih trgih predstavljajo enega najpomembnejših dejavnikov pri naložbenih odločitvah, saj vlagateljem omogočajo predvideti tveganje, ki so mu izpostavljeni, in s tem znesek obresti, ki ga zahtevajo.

Tri glavne bonitetne agencije so Standard and Poor's, Moody's in Fitch. Evropska centralna banka poleg teh priznava tudi DBRS Morningstar in Scope ratings.

Agencije izračunajo bonitetno oceno države, tako da analizirajo gospodarsko in politično okolje ter finančne razmere države oziroma makroekonomske dejavnike. Vsaka agencija pri dodeljevanju bonitetne ocene uporablja svojo metodologijo.

Najvišja ocena na bonitetni lestvici je ocena AAA (ali Aaa za agencijo Moody's) in odraža zanemarljivo tveganje neplačila obveznosti. Ocene sicer delimo na dve glavni skupini:

  • naložbeni razred - ocene od AAA do vključno BBB- (Aaa do Baa3 za Moody's);
  • špekulativni razred - ocene, nižje od BBB- (Baa3), kar signalizira visoko tveganje neplačila obveznosti.

Ocene Slovenije spadajo v naložbeni razred s stabilnimi obeti in nas uvrščajo med države, ki s strani investitorjev uživajo visoko zaupanje:

  • A (Fitch in Scope)
  • A3 (Moody's)
  • AA- (S&P)
  • A (high) (DBRS Morningstar)

Odločitve bonitetnih agencij imajo na države in podjetja velik vpliv. Izguba statusa naložbenega razreda lahko povzroči, da je financiranje za podjetje ali državo veliko dražje, in lahko celo prepreči pridobitev financiranja.