Skoči do osrednje vsebine

Bolnico Franja obiskal direktor Urada znaka evropske dediščine Vincent Curie

Med 10. in 12. junijem 2024 je bil v Sloveniji na delovnem obisku direktor Urada znaka evropske dediščine (angleško European Heritage Label Bureau) Vincent Curie. Krovna organizacija območij in nosilcev znaka evropske dediščine, ki združuje pomembne kraje za skupno evropsko zgodovino in kulturo, spodbuja priložnosti za mreženje, sodelovanje, ozaveščanje in prepoznavnost programa.

Direktor Vincent Curie je od trenutka močnega poškodovanja bolnice Franja v lanskih neurjih v rednih stikih s slovenskimi oblastmi in muzejem, pristojnim za upravljanje območja. Že 19. septembra 2023 je na Ministrstvu za kulturo potekal video sestanek s predstavniki Evropske komisije in Urada znaka evropske dediščine. Na sestanku smo pojasnili okoliščine, v katerih je bila poškodovana bolnica Franja in skupaj iskali možnosti za sanacijo stanja.

Pred ogledom Partizanske bolnice Franja je Vincenta Curieja sprejela generalna direktorica Direktorata za kulturno dediščino Špela Spanžel. V pogovoru mu je predstavila aktualno stanje bolnice in prizadevanja za obnovo tega pomembnega kulturnega spomenika državnega pomena. Direktor je ob obisku ponudil pomoč pri obnovi spomenika, ki danes simbolizira solidarnost, demokratične vrednote in človekove pravice.

Po pogovoru si je direktor v skladu s strogimi varnostnimi ukrepi ogledal lokacijo Partizanske bolnice Franja in njeno zaledje. V cerkljanskem muzeju je obiskal razstavo Partizanska bolnica Franja – skriti dragulj Evrope. Spremljali so ga predstavniki Direktorata za kulturno dediščino na Ministrstvu za kulturo, Občine Cerkno, Mestnega muzeja Idrija – Muzej za Idrijsko in Cerkljansko, oskrbnikov v Partizanski bolnici Franja in Prostovoljnega gasilskega društva Novaki.

Delovni obisk je sklenil z ogledom rokopisa Prešernove Zdravljice, ki prav tako kot Partizanska bolnica Franja, Spominska cerkev sv. Duha v Javorici in projekt Cistercijanske krajine povezujejo Evropo nosi znak evropske dediščine. Rokopis hrani Narodna in univerzitetna knjižnica.