Skoči do osrednje vsebine

Prve dobave hrane iz naslova programa ESS+ za odpravljanje materialne prikrajšanosti

Včeraj je minister Luka Mesec obiskal centralno skladišče Rdečega križa Slovenije, ki je namenjeno skladiščenju hrane za zagotavljanje pomoči najbolj ogroženim v okviru programa Evropskega socialnega sklada plus (ESS+) za odpravljanje materialne prikrajšanosti v obdobju 2021–2027.
Skupinska fotografija pred paletami mleka

Skupinska fotografija

Skladišče si je ogledal skupaj z vodjo predstavništva Evropske komisije v Sloveniji, dr. Jernejo Jug Jerše ter predstavniki humanitarnih in nevladnih organizacij, ki jih je ministrstvo izbralo za razdeljevanje hrane in izvajanje spremljevalnih ukrepov v okviru programa ESS+: Ano Žerjal iz Rdečega križa, Petrom Tomažičem iz Slovenske Karitas in Tamaro Brumen iz Mladinskega centra Prlekija.

Minister Luka Mesec je poudaril, da je odprava revščine ena izmed glavnih prioritet. »V zadnjih letih smo v Sloveniji izborili številne politike za zmanjševanje revščine - od dviga minimalne plače, pokojnin, zajamčenih vdovskih pokojnin do višjega odmernega odstotka pokojnin za delovne invalide. Slovenija je zato po raziskavi Unicefa najbolj zmanjšala revščino med otroki med razvitimi državami in nasploh je delež ljudi, ki živijo pod pragom tveganja revščine, med najnižjimi na svetu. A to žal ne pomeni, da revščine pri nas ni več. Ravno te dni smo zagotovili prvi paket hrane iz Evropskega socialnega sklada za najbolj ogrožene. Za naše partnerske organizacije, kjer hrano razdeljuje prek 7000 prostovoljk in prostovoljcev - Rdeči križ, Karitas in Mladinski center Prlekija - smo za naslednji dve leti zagotovili kar 11.304 ton hrane, ki jo bodo lahko najbolj ogroženi prejemali na razdelitvenih centrih po Sloveniji. Zato bi se na tem mestu iz srca zahvalil vsem prostovoljkam in prostovoljcem za vsakoletno pomoč več kot 160 tisoč najbolj ogroženim ljudem.«

Vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji dr. Jerneja Jug Jerše je izrazila zadovoljstvo, da se lahko skupaj z ministrom Mescem seznani z učinki programa za odpravljanje materialne prikrajšanosti na terenu, torej tam, kjer se hrana razdeljuje in program dejansko izvaja. Med drugim je dejala, da je: »podpora EU v zadnjih letih že znatno pomagala najranljivejšim v Sloveniji, pri čemer je Slovenija v obdobju 2021–2027 upravičena do 32,6 milijona evrov sredstev, kar vključuje tudi nacionalni prispevek. Ta sredstva bodo Sloveniji pomagala doseči cilj, da do leta 2030 zmanjša število ljudi, ki jim grozi revščina za 9000, od tega 3000 otrok«.

Ana Žerjal iz Rdečega križa je povedala: »Vsak dan pomagamo ljudem v stiski. V sodelovanju z državo, Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Evropsko komisijo letno s hrano pomagamo povprečno 90 tisoč prejemnikom. Hrana, ki jo prejemamo preko ministrstva, predstavlja 63 odstotkov celotne pomoči v hrani. Zelo smo veseli, da je v okviru novega programa že prišlo do prve dobave hrane – v juniju bomo skupno prejeli 992,8 ton prehranskih izdelkov.«

Tamara Brumen iz Mladinskega centra Prlekija je poudarila, da tudi njih zelo veseli, da je končno prišlo do realizacije evropske pomoči najbolj ogroženim. »Veseli smo tudi tega, da smo bili na javnem razpisu poleg Rdečega križa in Slovenske karitas prvič izbrani za razdeljevanje paketov živil socialno ogroženim. V Mladinskem centru Prlekija, kjer letos obeležujemo 30-letnico delovanja, bomo tako še dodatno obogatili našo dosedanjo humanitarno dejavnost na širšem območju našega delovanja.«

Peter Tomažič iz Slovenske karitas je v imenu več kot 100 tisoč prejemnikov hrane izrazil hvaležnost, da je EU prisluhnila prošnjam najbolj ogroženih oseb v Sloveniji. Zahvalil se je tudi ministrstvu za trud, da bi hrana čim prej prišla do gospodinjstev, ki jo potrebujejo. »1600 ton hrane, ki jo bomo prejeli skupaj s podvojenim obsegom donirane in kupljene hrane iz donacij, predstavlja garancijo, da bo življenje najrevnejših nekoliko lažje.«

Prva dobava vseh izdelkov poteka in bo predvidoma zaključena do 30. 6. 2024. Naslednja dobava se načrtuje za september 2024.

Upravičenci za razdeljevanje hrane in izvajanje spremljevalnih ukrepov bodo za stroške, povezane z razdeljevanjem in skladiščenjem dobavljene hrane ter izvajanjem spremljevalnih ukrepov v obdobju od 2024 do 2026 prejeli skupaj 1.926.400 evrov. Do konca programskega obdobja bo za nakup hrane ostalo še 13.530.443 evrov in za razdeljevanje hrane ter izvajanje spremljevalnih ukrepov 1.894.262 evrov.