Finančni petek: Trošarine
Trošarine so vrsta posrednega davka na prodajo oziroma potrošnjo določenih izdelkov. Za razliko od davka na dodano vrednost (DDV), ki se uporablja za širok spekter blaga, se s trošarino obdavčuje samo določene izdelke. V Sloveniji s trošarino obdavčujemo alkohol in alkoholne pijače, tobačne izdelke ter energente in električno energijo.
Za razliko od DDV, katerega glavni namen je financiranje proračuna, je posredni cilj trošarin tudi zasledovanje zdravstvenih (v primeru tobaka in alkohola) in okoljskih (v primeru energentov in električne energije) ciljev države. Uvedba oziroma zvišanje trošarine namreč zviša končno ceno za potrošnike, kar vpliva na povpraševanje po teh izdelkih. Povedano enostavno, če se cena določenega izdelka zaradi obdavčitve s trošarino poviša, se povpraševanje po teh izdelkih lahko zniža.
Pravo Evropske unije določa, kateri izdelki so predmet trošarine in kako se trošarina zanje odmerja, določa pa tudi najnižje stopnje in zneske trošarine, ki jih države članice Evropske unije uporabljajo oziroma lahko določijo višje stopnje in zneske. Trošarina se določa v znesku na količino trošarinskega izdelka ali v znesku na količino in v odstotku od vrednosti trošarinskega izdelka.
Na kratko, trošarine so posredni davek na določene izdelke, s čimer poleg osnovnega cilja zagotavljanja prihodkov državnega proračuna skušamo vplivati na vedenje potrošnikov zaradi zdravstvenih in okoljskih ciljev.