Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Finančni petek: Strategija upravljanja naložb države

Državni zbor je sprejel nov odlok o strategiji upravljanja naložb države. V nadaljevanju predstavljamo glavne poudarke nove strategije.
Grafika z naslovom Finančni petek in podnaslovom Strategija upravljanja naložn države
1 / 2

V sredo je državni zbor sprejel nov odlok o strategiji upravljanja naložb države. V nadaljevanju predstavljamo glavne poudarke nove strategije.

Strategija upravljanja predstavlja glavno podlago za aktivno lastništvo države, ki s tem Slovenskemu državnemu holdingu (SDH), ki je krovni upravljavec kapitalskih naložb države, ter drugim deležnikom sporoča svoje cilje pri upravljanju družb v lasti države.

Nova strategija je prilagojena aktualnim razmeram. Nekaj podjetij je bilo namreč po letu 2015, ko je bila sprejeta prva strategija, prodanih ali so šla v stečaj, hkrati pa je bila k SDH pripojena Družba za upravljanje terjatev bank. Nova strategija zato ne vključuje le kapitalskih naložb, ampak se nanaša na širše naložbe države, na primer terjatve in nepremičnine v lasti SDH.

V strategijo je skupaj vključenih 84 kapitalskih naložb, ki so razdeljene na:

  • strateške, pri katerih mora SDH poleg ekonomskih in finančnih ciljev upoštevati tudi strateške cilje (pri teh mora država ohraniti vsaj polovični lastniški delež),
  • pomembne, v katerih želi država ohraniti ključne razvojne dejavnike v državi (ohraniti mora najmanj četrtinski lastniški delež),
  • portfeljske, s katerimi država poskuša doseči izključno gospodarske cilje.

Strateških naložb je 34 (40 odstotkov), pomembnih je osem (10 odstotkov), preostalih 42 naložb (50 odstotkov) pa je portfeljskih.

Ključen ekonomski cilj strategije je dvig produktivnosti, torej da družbe z danimi sredstvi naredijo več, ciljni donos na kapital celotnega portfelja pa je še vedno določen pri osmih odstotkih.

Cilji upravljanja vključujejo področja človekovih pravic, družbene odgovornosti, enakosti spolov, obvladovanja tveganj, dviga produktivnosti in krepitev korporativnega upravljanja. Razvojne usmeritve temeljijo na Agendi ZN za trajnostni razvoj 2030 in Strategiji razvoja Slovenije 2030.

SDH na podlagi strategije sprejme letni načrt upravljanja naložb, določi cilje in ukrepe ter merila za merjenje uspešnosti državnih naložb, ki jih potrdi vlada. Vsi dokumenti skupaj omogočajo SDH aktivno upravljanje naložb in spremljanje izpolnjevanja ciljev posameznih družb.