Skoči do osrednje vsebine

Informacije za slovenske državljane, ki bodo v Franciji spremljali poletne olimpijske igre

Slovenske državljane, ki se bodo v času poletnih olimpijskih iger nahajali v Parizu ali Franciji, obveščamo, da bomo aktivirali dežurno službo, ki bo aktivna od začetka do konca olimpijskih in para olimpijskih iger. Na spletni strani slovenskega veleposlaništva v Parizu smo objavili tudi splošne informacije o poteku iger za gledalce in obiskovalce mest, v katerih potekajo športni dogodki.

Dežurna služba na Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve bo v času iger dosegljiva 24 ur na dan na telefonski številki: 01 478 23 66 in e-poštnem naslovu: olimpijske24.mzez@gov.si. Slovenski državljani bodo ob vstopu v Francijo od svojega mobilnega operaterja prejeli SMS sporočilo, v katerem bosta navedeni telefonska številka in e-poštni naslov dežurne službe. Slovenske državljane opozarjamo, naj bodo pozorni na morebitna zavajajoča in neverodostojna elektronska in SMS sporočila, vezana na olimpijske igre.

Dežurna služba je namenjena državljanom, ki bodo v Franciji potrebovali informacije o konzularnih postopkih in konzularno pomoč, kot je na primer pomoč ob izgubi ali kraji dokumentov in navezovanje stikov s pristojnim diplomatskim in konzularnim predstavništvom.

Slovenskim državljanom svetujemo, da pred potovanjem v Francijo:

  1. poskrbite, da imate s seboj veljaven osebni dokument (potni list ali osebna izkaznica), osebni dokument mora biti veljaven vsaj tri mesece;
  2. tudi med potovanjem spremljate varnostna in druga priporočila lokalnih oblasti (informacije za potnike so na voljo tudi na spletni strani ministrstva),
  3. izpolnite spletni obrazec s podatki o potovanju v tujino.

Poleg tega slovenskim državljanom svetujemo, da se na pot odpravijo pravočasno, saj lahko na cestah in kontrolnih točkah na prizoriščih prihaja do zastojev.

Slovensko Veleposlaništvo v Parizu je na spletni strani objavilo koristne informacije za državljane v zvezi z vstopnicami, Slovensko hišo, opozorilo o (ne)uporabi dronov, prometnem režimu in podobno.

Na spletni strani zunanjega ministrstva so objavljena tudi splošna varnostna opozorila za državljane, ki potujejo v Francijo.

Na Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve smo se zaradi nudenja čimbolj učinkovite konzularne pomoči slovenskim državljanom povezali s slovensko policijo in Olimpijskim komitejem Slovenije. Tovrstno sodelovanje z Nogometno zvezo Slovenije in policijo je bilo vzpostavljeno že v času evropskega nogometnega prvenstva v Nemčiji, ko smo zaradi odličnega informiranja javnosti in obiskovalcev prvenstva zabeležili minimalno število nujnih konzularnih primerov.

Kaj je konzularna pomoč in kako vam lahko pomagajo zunanje ministrstvo ter naša predstavništva v tujini

  • Pomoč slovenskih predstavništev v tujini

    Če ste se v tujini znašli v težavah, se za pomoč lahko obrnete na slovenska predstavništva v tujini. V nadaljevanju preverite, kaj predstavništva lahko storijo za vas in česa ne morejo.