Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Finančni petek: Urejanje trga kriptovalut

Leta 2023 sta bili sprejeti dve ključni uredbi Evropske unije, ki opredeljujeta trg kriptosredstev in stremita k varnejšim ter preglednejšim digitalnim finančnim sistemom. Tej temi je posvečen tokratni Finančni petek.
Levo stoji mlad fant, desno od njega je napis Finančni petek, Urejanje trga kriptovalut
1 / 2

Slovenija mora ti uredbi prenesti v svoj nacionalni pravni red, kar bosta urejala Zakon o izvajanju Uredbe o trgih kriptosredsev (ki je trenutno v medresorskem usklajevanju) in Zakon o izvajanju Uredbe o informacijah, ki spremljajo prenos sredstev in nekaterih kriptosredstev (ki je trenutno v javni obravnavi).

Zakona se nanašata na področje trga kriptosredstev, in sicer na opredelitev osnovnih pojmov v zvezi s trgom kriptosredstev, na vzpostavitev notranje politike, postopke in kontrole, ki jih mora vzpostaviti ponudnik storitev v zvezi s kriptosredstvi, in na postopanja v zvezi s čezmejnim odnosom, ki zajema izvrševanje storitev v zvezi s kriptosredstvi.

Z zakonom o izvajanju Uredbe o trgih kriptosredstev se določata pristojna organa za izdajanje in odvzem dovoljenj ter nadzor ponudnikov storitev v zvezi s kriptosredstvi, pristojni organ za spoštovanje določb v zvezi s preprečevanjem in prepovedjo zlorab trga, ki vključuje kriptosredstva, določata enotni točki za sodelovanje s pristojnimi organi držav članic, Evropskim organom za vrednostne papirje in Evropskim bančnim organom, ureja način opravljanja nadzora, nadzorne ukrepe in postopek njihovega izrekanja ter določajo prekrški, ki jih izrekata pristojna organa.

Z drugim zakonom pa se določajo pravila o informacijah o plačnikih in prejemnikih plačil, ki spremljajo prenos sredstev, ter tudi pravila o informacijah o originatorjih in upravičencih, ki spremljajo prenos kriptosredstev, z namenom preprečevanja pranja denarja in financiranja terorizma.

Pravila se nanašajo na prenos sredstev v kateri koli valuti, ki jih pošlje ali prejme ponudnik plačilnih ali posredniških plačilnih storitev, pri čemer je pomembno, da ima ponudnik storitev sedež v Evropski uniji. Poudariti velja, da se pravila iz zakona ne nanašajo na storitve, kot so na primer gotovinske transakcije, prenosi sredstev z uporabo plačilne kartice, instrument elektronskega denarja, mobilnega telefona ali druge digitalne naprave, če so izpolnjeni določeni pogoji ter na prenose sredstev v določenih primerih, kot so prenosi sredstev med osebami brez sodelovanja ponudnika storitev v zvezi s kriptosredstvi, ali kadar znesek prenosa ne presega 1000 evrov.