Notranji ministri v Budimpešti o prihodnosti sodelovanja na področju notranjih zadev
Glede prihodnosti sodelovanja na področju notranjih zadev je minister Boštjan Poklukar povedal, da je nov zakonodajni okvir, sprejet v okviru pakta o migracijah in azilu, naše glavno vodilo pri soočanju z nedovoljenimi migracijami. Naš glavni cilj je implementacija pakta, ki je dobra osnova za učinkovitejše upravljanje z migracijami.
Udeleženci so večinoma poudarili, da je vračanje ključna komponenta pri učinkovitem upravljanju z migracijami kakor tudi celovit pristop - sklepanje ustreznih partnerstev s tretjimi državami na migrantskih poteh, boj proti tihotapskim mrežam ter zagotavljanje zadostnih finančnih sredstev za naše aktivnosti. Področje vračanja je izpostavil tudi minister Poklukar, ki je menil, da mora biti vračanje učinkovito in trajno. Ob tem je Evropsko komisijo pozval k aktivnejši vključitvi in nudenju pomoči pri vračanju ne le državam Evropske unije (EU), ampak tudi državam Zahodnega Balkana. Ob tem je opozoril na Direktivo o vračanju, ki jo je treba premakniti z mrtve točke.
Poseben poudarek v sklopu partnerstev moramo dati tudi boju proti tihotapljenju in trgovini z ljudmi. Pri tem je treba v polnosti izkoristiti razširjene mandate agencij EU. »Želimo si, da bi Evropska agencija za mejno in obalno stražo (Frontex) čim prej zaključila pogajanja z vsemi partnerji na Zahodnem Balkanu in začela delovati operativno. Prav tako moramo Frontexu za operativne aktivnosti v tretjih državah zagotoviti dovolj sredstev.«
Organiziran kriminal predstavlja resno varnostno grožnjo tako na evropski kot globalni ravni, zato je nujen usklajen, ciljno usmerjen odziv. Boj proti organiziranemu kriminalu mora biti zato stalna prednostna naloga EU. »Menimo, da bi bilo na ravni EU treba harmonizirati zakonodajo o organiziranem kriminalu, saj bi na tej enotni osnovi lažje preiskovali čezmejni organiziran kriminal. Za uspešen boj proti organiziranemu kriminalu je ključno mednarodno sodelovanje in pravočasna izmenjava operativnih informacij. Hitri izmenjavi informacij mora slediti njihova analiza in boljše povezovanje, ukrepom policijskih organov pa učinkovit pravosodni odziv,« je v razpravi povedal minister Poklukar. Ministri so izpostavili, da je za učinkovit boj proti organiziranemu kriminalu potrebno sodelovanje s tretjimi državami ter sklepanje sporazumov o sodelovanju z Europolom in izmenjavi informacij. Izpostavljene so bile regije, kot so Severna Afrika in Latinska Amerika in Karibi, za Slovenijo pa je prednostno sodelovanje z regijo Zahodnega Balkana, ki je zaradi vloge organiziranih kriminalnih združb s tega območja ključen partner v boju proti organiziranemu kriminalu.
Ministri so se strinjali, da je Europol pomembna agencija, ki nudi pomoč pri preiskavah v državah članicah, zato ji moramo zagotoviti ustrezna finančna sredstva za njeno delovanje. Kot ustrezna platforma za operativno sodelovanje pa je bila izpostavljena Evropska multidisciplinarna platforma proti kriminalnim grožnjam (angleško European Multidisciplinary Platform Against Criminal Threats – EMPACT), ki ji je tudi treba nameniti dovolj finančnih sredstev. Kot področja organiziranega kriminala, ki zahtevajo posebno pozornost, pa so bila izpostavljena boj proti nedovoljenim drogam in predhodnim sestavinam za prepovedane droge, boj proti nezakoniti trgovini z orožjem ter okoljska kriminaliteta.