Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Finančni petek: Obveznica na tehnologiji razpršenih evidenc

Ob včerajšnji izdaji obveznice na tehnologiji razpršenih evidenc (angleško Distributed Ledger Technology - DLT), s katero je Slovenija postala prva država v Evropski uniji in ena prvih na svetu, ki je izvedla takšno transakcijo, v rubriki Finančni petek osvetljujemo temo uporabe tehnologije razpršenih evidenc na finančnih trgih.
Levo stoji mlad fant, desno od njega pa je napis Finančni petek, Obveznica na tehnologiji razpršenih evidenc
1 / 2

Obveznica je dolžniški vrednostni papir, pri katerem se izdajatelj obveže, da bo ob določenem času poplačal glavnico in dogovorjene obresti. Pri tako imenovanih digitalnih obveznicah, ki so ustvarjene na tehnologiji razpršenih evidenc, se podatki zapišejo kot zaporedje transakcij oziroma vnosov in se shranjujejo v verigi blokov, katerih zaporedje in pristnost sta zavarovana z matematičnimi algoritmi.

Gre za koncept, pri katerem posledično ni potrebe po centralizirani evidenci, saj ima vsak udeleženec v shemi enako celovito evidenco o vseh drugih udeležencih. To omogoča transparentnost, varnost in časovne prihranke pri procesiranju finančnih tokov.

Obveznica, izdana na tehnologiji razpršenih evidenc, ima zato številne prednosti:

  • Povečana preglednost: Vse transakcije so zabeležene na verigi blokov (tako imenovani blockchain).
  • Znižani stroški: Avtomatizacija zmanjšuje število posrednikov in administrativne stroške.
  • Hitrejša poravnava: Transakcije se lahko obdelajo hitreje kot s tradicionalnimi metodami.
  • Izboljšana dostopnost: Potencialno odpira državne obveznice širšemu krogu vlagateljev.

Ker gre za razvijajoče se področje, se države še učijo in načrtujejo svoje pristope ter pred polno implementacijo napovedujejo manjše pilotne programe izdaje.

Izdaja takšne obveznice dokazuje pripravljenost države za uvedbo najsodobnejših finančnih tehnologij ter jo pozicionira kot napredno in inovativno na globalnem finančnem področju. To prav tako pritegne mednarodno pozornost tehnološko naprednejših vlagateljev in mlajše generacije ter potencialno nove vire kapitala. Nenazadnje signalizira tudi prizadevanje za posodobitev finančnih sistemov v korist državljanov in premik države v smer digitalizacije.