Minister Han: Slovenska hiša v Parizu naj bo simbol naše enotnosti in ponosa
Uvodoma sta zbrane pozdravila minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han in predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) Franjo Bobinac, osrednji nagovor pa je imela predsednica republike dr. Nataša Pirc Musar. Odprtja Slovenske hiše se je udeležil tudi premier dr. Robert Golob.
Uvodoma se je predsednik OKS Franjo Bobinac Vladi RS zahvalil za podporo projekta Slovenske hiše in slovenskim športnicam in športnikom zaželel odlične igre. Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je v nagovoru izrazil zadovoljstvo, da smo danes lahko zbrani v srcu Pariza, ob slovesnem odprtju Slovenske hiše na olimpijskih igrah. »Ko skupaj navijamo za naše športnice in športnike in skupaj dihamo za barve naše zastave, nas vselej prevzame povezovalni optimizem, občutek velike pripadnosti in zavezanosti naši domovini. Ta občutek je danes še posebej močan, saj smo v Parizu, da podpiramo naše športnike, ki bodo s svojim pogumom in predanostjo zastopali našo državo na svetovnem odru,« je poudaril minister in dodal, da so vsi naši športniki in športnice za nas že zmagovalke in zmagovalci. Minister Han je še dejal, da si želi, da bo Slovenska hiša v Parizu simbol naše enotnosti in ponosa in da je prepričan, da bodo dosežki naših športnikov navdihnili mnoge ter da bo njihova energija in zanos prenesla pozitivno sporočilo o Sloveniji širom sveta. »Hvala vsem, ki so sodelovali pri pripravi in izvedbi Slovenske hiše, Olimpijskemu komiteju Slovenije, prostovoljkam in prostovoljcem, in vsem ostalim, ki ste prispevali k postavitvi slovenske hiše in vsem, ki boste glasno navijali za naše športnice in športnike.«
Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je v slavnostnem govoru izrazila ponos, da lahko nagovori prisotne v Slovenski hiši, ki ni le prostor, ampak je tudi simbol našega športnega duha, kulture in enotnosti. »Naši športniki že vrsto let dokazujejo, da se z neomajno voljo, predanostjo in trdim delom lahko dosežejo vrhunski rezultati. V Parizu olimpijska bakla ne gori prvič in verjamem, da Leon Štukelj ni bil zadnji slovenski športnik, ki si je v Parizu okoli vratu ponosno nadel olimpijsko kolajno,« je dejala slovenska predsednica in nadaljevala, da je slovenski šport v vseh teh letih zrasel v svetovno priznano silo. »Naši športniki so ambasadorji poguma, vztrajnosti in odličnosti, ki vedno stremijo k najboljšemu in se nikoli ne predajo. Prav ta neomajna vera vase in v svoje sposobnosti je ključna za dosego največjih uspehov,« je poudarila predsednica Pirc Musar.
V nadaljevanju je predsednica republike pozvala k poenotenju barv naših športnih dresov, ki so po njenem mnenju simbol povezanosti, energije in trajnosti, ki nas kot narod združujejo. Dodala je, da ima Slovenska hiša povezovalno vlogo. »Je kraj, kjer se bodo v naslednjih dneh srečevali šport, kultura, politika, gospodarstvo in turizem. Ta hiša ni le prostor, je simbol našega skupnega duha in pripadnosti,« je zaključila predsednica.
Ob zaključku kratke slovesnosti ob odprtju Slovenske hiše so minister Han, predsednik OKS Bobinac in predsednica republike Pirc Musar prerezali otvoritveni trak.
Slovenska hiša bo v času olimpijskih iger, med 27. julijem in 11. avgustom, informacijsko, predstavitveno in prireditveno sedišče Slovenije za francosko in svetovno javnost v pariškem parku La Villette, v katerem bodo tudi nekatere hiše ostalih nacionalnih olimpijskih komitejev, med drugim tudi gostiteljice Francije, studio francoske televizije in največja uradna navijaška cona.
Za izvedbo projekta Slovenska hiša Pariz 2024, ki ga je podprla Vlada RS, skrbi Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez, v sodelovanju z Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport, javnima agencijama SPIRIT Slovenija in Slovensko turistično organizacijo, Veleposlaništvom RS v Parizu in Uradom Vlade Republike Slovenije za komuniciranje.
NAPOVED DOGODKOV V PRIHODNJIH DNEH – notranji del
28. julij 2024 ob 13.30
Okrogla miza: Enakost spolov v športu
Enakost spolov je temeljna za razvoj in uspeh olimpijskega gibanja, saj zagotavlja, da vsi športniki uživajo enake možnosti za uspeh, pripomore k širši zastopanosti, promovira pravičnost in enakopravnost v športu ter širše v družbi. Prvič v zgodovini olimpijskih iger bo število športnic v Parizu enako številu športnikov. Tudi v slovenski reprezentanci bo doslej največji delež žensk – 49 odstotkov. Na pogovoru o enakosti spolov bodo sodelovali visoki gostje:
- Nataša Pirc Musar, predsednica Republike Slovenije,
- Annamarie Phelps, predsednika Komisije Evropskega olimpijskega komiteja za enakost spolov, različnost in inkluzijo,
- Barbara Žibret Kralj, odgovorna partnerica za Deloitte Slovenia, glavni vodilni revizijski partner Deloitte – za MOK,
- njegova visokost princ Feisal Al Hussein, predsednik Olimpijskega komiteja Jordanije, član MOK in podpredsednik komisije MOK za enakost spolov, različnost in vključevanje,
- Gustavo Merino, direktor za socialne politike pri UNESCO.
Pogovor bo vodila Marta Kos, predsednica Združenja za povezovanje strokovnjakinj in promocijo znanja ONA VE.
29. julij 2024 ob 9.00 – 20.00
Workshop/Delavnica slovenskega turizma
Gre za osrednji poslovni dogodek, ki ga letos v Franciji organizira Slovenska turistična organizacija. Namenjen bo francoskim turističnim agencijam in organizatorjem potovanj (TO/TA), zainteresiranim za Slovenijo. Predstavnikom francoske poslovne javnosti bodo skupaj s slovenskimi podjetji in predstavniki destinacij predstavili ključne aktualne informacije, predloge edinstvenih doživetij Slovenije, ki temeljijo na trajnosti in odgovornosti slovenskega turizma.
30. julija 2024 ob 20.00
Srečanje s Slovenci v Franciji
Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu pripravlja dogodek za Slovence v Franciji. V uvodnem delu se bo državna sekretarka Vesna Humar pogovarjala z veleposlanico RS v Franciji Metko Ipavic o položaju in izzivih slovenske skupnosti v Franciji. Sledil bo sprejem za tamkajšnje Slovence, na katerem bo zbrane nagovoril podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon.
Kulturni progam bo obogatil nastop skupine glasbenikov Slovenskega centra za glasbeno vzgojo Emil Komel iz Gorice.
Po ocenah v Franciji živi okoli 20.000 ljudi slovenskega porekla. Velik del jih je svoj drugi dom našlo na območju vzhodne Francije (Merlebach, Aumetz), večje skupnosti Slovencev so še v Parizu, Nici, Marseillesu in drugod. V Parizu delujejo številni znani slovenski ustvarjalci, kot so Evgen Bavčar, Brina Svit, Vinko Globokar in mnogi drugi.
31. julij 2024 ob 10.00
Novi trendi partnerstva za konkurenčnejšo Evropsko unijo
Na dogodku, ki ga pripravlja SPIRIT Slovenija, bodo gospodarstveniki iz Slovenije in tujine iskali odgovore o tem, kaj mora EU storiti, da bo postala bolj konkurenčna ter kakšna regionalna in globalna partnerstva so potrebna za uspešno upravljanje skupne evropske industrijske politike. Na panelu, ki ga bo moderirala Tanja Mohorič, direktorica Slovenskega avtomobilskega grozda, bodo sodelovali:
- Benjamin Krieger, generalni sekretar CLEPA – Evropskega združenja avtomobilskih dobaviteljev,
- Jean-Luc di Paola-Galloni, podpredsednik Valeo Group za trajnostni razvoj in zunanje zadeve in podpredsednik ERTRAC, European Road Transport Research Advisory Council,
- Iztok Seljak, direktor Hidria Holding in predsednik Združenja manager Slovenije.
V zunanjem delu Slovenske hiše, ki je odprt za vse, si bodo lahko obiskovalci ogledali slovenske nastope na olimpijskih igrah, predstavljala se bo Ljubljana, navijačem bo na voljo Tovarna navijačev "I feel Slovenia", poslušali bomo slovensko glasbo, na voljo bodo Okusi Slovenije, ob večerih bodo na odru koncerti v živo.
Za vstop v Slovensko hišo se akreditirate preko spleta.
Fotografije so dostopne: https://www.flickr.com/photos/vladars/albums/72177720319143292/
in https://pariz2024.olympic.si/slovenska-hisa/mediji-in-novice
Celoten program hiše je dostopen na: https://pariz2024.olympic.si/slovenska-hisa/program-in-dogodki
Kontakt za medije: ifeelslovenia@gov.si in press@olympic.si
Marta Kos (OKS); marta.kos@olympic.si; +386 51 313 454
Polona Prešeren (UKOM); polona.preseren@gov.si; +386 51 391 173
Špela Vovk (UKOM); spela.vovk@gov.si; +386 41 755 534 (od 26. 7. do 4. 8. 2024)