Z ohranjanjem zdravja rastlin varujemo življenje
Rastline predstavljajo 80 odstotkov naše hrane, čistijo zrak in skrbijo za delovanje ekosistemov. Zato je pomembno, da smo ozaveščeni o varnem in ustreznem rokovanju z rastlinami in tako prispevamo k ohranjanju njihovega zdravja.
V soboto je na Pogačarjevem trgu v Ljubljani v okviru kampanje #PlantHealth4Life (Ohranimo rastline zdrave, varujmo življenje) potekala delavnica presajanja zelišč pod vodstvom ljubiteljskega botanika Jana Robina, na kateri je bilo skupno presajenih 260 rastlin. Kampanja ozaveščanja o pomenu ohranjanja zdravja rastlin poteka drugo leto zapored pod okriljem Evropske agencije za varnost hrane (Angleško European Food Safety Authority - EFSA). V njej sodelujejo Evropska komisija in letos že 22 evropskih držav, sobotni dogodek pa je organizirala Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Namen kampanje je opozoriti na pomembno vlogo, ki jo imajo rastline za naš vsakdan. K ozaveščanju smo pristopili na zabaven in inovativen način, mimoidoči pa so dobili popotnico, ki jim bo služila kot nekakšen opomnik – za rastline moramo skrbeti, jih negovati in do njih predvsem biti odgovorni.
Zdrave rastline so osnovni pogoj za življenje, delovanje ekosistemov ter zagotavljanje zadostne in varne hrane. Jan Robin, na Instagramu znan kot Botanist by heart in ambasador slovenskega dela letošnje kampanje Ohranimo rastline zdrave, varujmo življenje (#PlantHealth4Life), je mimoidočim na zabaven in sproščen način predstavil, kako in zakaj moramo vsi prispevati k ohranjanju zdravja rastlin. »V poletnih mesecih glejte, da dobijo vaše rastline dovolj vode. Sploh tiste na izpostavljenih sončnih legah. Zalivajte zjutraj, ko se čez noč zemlja primerno ohladi. Občasno rosite, z mlačno vodo. Zalivajte pa z deževnico, kolikor je to le mogoče,« je povedal Jan Robin.
Zmanjševanje zaznane vrzeli pri poznavanju preventivnih ukrepov, ki lahko pripomorejo k preprečevanju širjenja bolezni in škodljivcev rastlin, je ključno za ohranjanje njihovega zdravja. UVHVVR zato tudi v septembru načrtuje dogodek presajanja rastlin, in sicer 1. septembra na 39. Čarobnem dnevu v Arboretumu Volčji Potok.
Več o kampanji
#PlantHealth4Life (Ohranimo rastline zdrave, varujmo življenje) je večletna kampanja, ki je bila pripravljena na zahtevo Evropske komisije in temelji na poglobljeni analizi dojemanja in vedenja na področju zdravja rastlin po vsej EU. V kampanjo je letos vključenih 21 držav članic in država kandidatka, kar je podvojilo doseg iz preteklega leta: Belgija, Hrvaška, Ciper, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francija, Nemčija, Grčija, Madžarska, Irska, Latvija, Litva, Malta, Poljska, Portugalska, Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska in Črna gora.