Skoči do osrednje vsebine

Danes je začela veljati evropska uredba o umetni inteligenci, prva taka celovita zakonodaja na svetu

V petek, 12. julija 2024, je bila v Uradnem listu Evropske unije objavljena nova Uredba Evropskega parlamenta in Sveta EU o določitvi harmoniziranih pravil o umetni inteligenci, na kratko Akt o umetni inteligenci, ki je v veljavo stopil danes. Gre za prvo celovito zakonodajo na svetu, ki regulira to področje in postavlja jasne smernice za razvijalce, uporabnike in regulatorje umetne inteligence.
Danes je začela veljati evropska uredba o umetni inteligenci.

Danes je začela veljati evropska uredba o umetni inteligenci. | Avtor: MDP

Akt o umetni inteligenci (povezava do dokumenta: Regulation - EU - 2024/1689 - EN - EUR-Lex (europa.eu) določa harmonizirana pravila za dajanje na trg in za uporabo sistemov umetne inteligence (UI) v Uniji, prepovedi nekaterih praks umetne inteligence, posebne zahteve za visokotvegane sisteme umetne inteligence in obveznosti za operaterje takih sistemov. Akt določa tudi harmonizirana pravila o preglednosti za nekatere sisteme umetne inteligence, harmonizirana pravila za dajanje na trg modelov UI za splošne namene, pravila o spremljanju trga, nadzoru trga, upravljanju in izvrševanju ter ukrepe v podporo inovacijam s posebnim poudarkom na malih in srednjih podjetjih, vključno z zagonskimi podjetji.

Cilj Akta je izboljšanje delovanja notranjega trga z določitvijo enotnega pravnega okvira, predvsem za razvoj, dajanje na trg, dajanje v uporabo ter za uporabo umetnointeligenčnih sistemov v Uniji, v skladu z vrednotami Unije, da bi spodbujali uvajanje na človeka osredotočene in zaupanja vredne sisteme UI in hkrati zagotovili visoko raven varovanja zdravja, varnosti in temeljnih pravic, kot so določene v Listini Evropske unije o temeljnih pravicah, vključno z demokracijo, pravno državo in varstvom okolja.

Poleg zagotovil, da so sistemi umetne inteligence, ki se uporabljajo v EU, varni, pregledni, sledljivi, nediskriminatorni in okolju prijazni, Akt prinaša tudi zaščito pred škodljivimi učinki sistemov UI v Uniji. Generativna umetna inteligenca, kot je ChatGPT, denimo, bo morala izpolnjevati zahteve po preglednosti, kot so razkritje, da je vsebino ustvarila umetna inteligenca, oblikovanje modela za preprečevanje ustvarjanja nezakonitih vsebin ter objava povzetkov avtorsko zaščitenih podatkov, ki jih uporablja za usposabljanje.

Evropska komisija je predlagala prvi regulativni okvir za umetno inteligenco aprila 2021. Akt o umetni inteligenci, objavljen v Uradnem listu EU, se v celoti začne uporabljati 2. avgusta 2026, pri čemer se določbe o priglašenih organih in strukturi upravljanja začnejo uporabljati 2. avgusta 2025. To pomeni, da morajo države članice implementirati Akt o umetni inteligenci v svoje nacionalne zakonodaje v roku enega leta od njegove uveljavitve.