Skoči do osrednje vsebine

Evropska komisija se je odzvala na skupno pismo Slovenije, Avstrije in Hrvaške

Skupno pobudo treh držav o nadaljnjem razvoju Unije kapitalskih trgov in krepitvi konkurenčnosti Evropske unije so finančni ministri Slovenije, Avstrije in Hrvaške podpisali konec maja v Gradcu. Evropska komisija bo tudi kot odziv na pobudo na poglobljene pogovore k nam poslala svoje strokovnjake.

Evropska komisarka Mairead McGuinness je v odzivu na skupno pismo finančnih ministrov Klemna Boštjančiča, Magnusa Brunnerja in Marka Primorca o nujnosti krepitve Unije kapitalskih trgov poudarila ključni pomen le te za spodbujanje evropske gospodarske rasti. Komisarka McGuinnessova je za jesen napovedala poglobljene pogovore za pospešitev razvoja evropskih kapitalskih trgov v vseh treh državah podpisnicah in tudi drugih državah članicah z namenom boljšega razumevanja pogleda različnih držav članic na nadaljnji razvoj Unije kapitalskih trgov.

Ministri so se v pismu komisarki namreč zavzeli za nadaljnji napredek pri vzpostavljanju Unije kapitalskih trgov, še posebej na področju usklajevanja zakonodajnega okvira in zmanjšanja birokracije, predvsem za mala in srednje velika podjetja. Ob tem so poudarili pomembno vlogo tega projekta za nadaljnji gospodarski razvoj Evropske unije (EU) in investicije v zeleno ter digitalno preobrazbo v prihodnjih letih.

Komisarka se je v svojem odzivu dotaknila tudi v pismu izpostavljene problematike. »Na področju participacije malih vlagateljev preučujemo načine za povečanje njihove udeležbe ter vloge pokojninskih skladov na kapitalskih trgih EU.«

Izpostavila je tudi pomen finančne pismenosti. »Z višjo ravnjo finančne pismenosti bi lahko ljudje prepoznali pomen njihove udeležbe na kapitalskih trgih in prednosti vlaganja svojih prihrankov v podjetja na trgu EU. Prav tako bi morali imeti ljudje lažji dostop do varnih in stroškovno učinkovitih produktov, ki ustrezajo njihovim potrebam, je prepričana McGuinnessova.

Prikimala je tudi pozivu treh ministrov k birokratski razbremenitvi. »Imamo celovit sklop zakonodajnih in nadzornih okvirov na področju finančnih storitev, zdaj pa se moramo osredotočiti na to, da bodo ti okviri delovali čim bolj učinkovito,« je zapisala.

Ter dodala: »Posebno pozornost je treba nameniti zagotavljanju, da se obstoječe razlike med različnimi nacionalnimi trgi ne bi povečevale. Biti izključen iz prihodnjega povezovanja in razvoja Unije kapitalskih trgov namreč pomeni zaostajati. Unija mora graditi na prednostih in uspehih vseh držav članic ter se ozirati čez meje EU za najboljše prakse, zamisli in rešitve.«

Finančni minister Klemen Boštjančič je ob napovedanem obisku strokovnjakov Evropske komisije dejal: »Vesel sem, da je naša pobuda naletela na takšen odziv in podporo evropske komisarke. Skupna pobuda Slovenije, Avstrije in Hrvaške kaže tudi na to, da s sodelovanjem in odločnostjo lahko tudi manjše članice dosežemo marsikaj. Nadaljevali bomo s še konkretnejšimi predlogi s ciljem krepitve konkurenčnosti EU, že zdaj pa se nam oglašajo tudi druge države članice, ki jih zanima priključitev tej naši pobudi. Evropska unija preprosto mora najti tudi odgovor na to, kako več evropskega kapitala obdržati in vlagati v Evropi, da bo lahko prispeval k blaginji Evrope.«

Finančni minister Boštjančič je poudaril tudi pomembnost prijateljskih odnosov ter razvijajočih se gospodarskih vezi med tremi državami podpisnicami ter številnih skupnih prednostnih nalog v pristojnosti finančnih ministrov EU.