Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Finančni petek: Unija kapitalskih trgov

Ob nedavnem odzivu evropske komisarke Mairead McGuinness na skupno pismo finančnih ministrov Klemna Boštjančiča, Magnusa Brunnerja in Marka Primorca o nujnosti krepitve Unije kapitalskih trgov v rubriki Finančni petek osvetljujemo to temo.
Na levi stoji mladi mož, desno je napis Finančni petek, Unija kapitalskih trgov
1 / 2

Evropska unija si že dlje časa prizadeva za oblikovanje Unije kapitalskih trgov (angleško Capital Markets Union - CMU), katere cilj je oblikovati enoten in integriran evropski trg kapitala. CMU je ključni projekt EU, saj želi spodbuditi gospodarsko rast, okrepiti finančno stabilnost in izboljšati konkurenčnost evropskega gospodarstva.

Osrednji namen CMU je poenostaviti dostop do finančnih sredstev za podjetja, zlasti mala in srednje velika podjetja, ter omogočiti lažje in cenejše financiranje prek kapitalskih trgov. Trenutno so evropski kapitalski trgi razdrobljeni in različno regulirani, kar ovira prost pretok kapitala med državami članicami. Z odpravo teh ovir bi CMU pripomogla k ustvarjanju globljega in bolj likvidnega trga, kjer bi vlagatelji in podjetja lažje našli ustrezne priložnosti za financiranje in naložbe.

Eden od ključnih korakov k vzpostavitvi CMU je harmonizacija regulativnega okvira, kar vključuje usklajevanje zakonodaje, zmanjševanje administrativnih ovir in povečevanje transparentnosti na kapitalskih trgih. Poleg tega si CMU prizadeva za razvoj novih finančnih instrumentov in inovativnih rešitev, ki bodo podjetjem izboljšale možnosti financiranja.

CMU posveča posebno pozornost trajnostnemu financiranju in digitalizaciji. S spodbujanjem trajnostnih naložb želi EU zagotoviti, da bosta prehod na zeleno gospodarstvo in digitalizacija podprta z zadostnimi finančnimi sredstvi, zato CMU podpira razvoj zelenih obveznic in drugih trajnostnih finančnih produktov.

Še posebnega pomena je okrepiti finančno pismenost tako malih vlagateljev (prebivalstva) kot tudi malih in srednjih podjetij, za kar se bodo jeseni odvile posebej usmerjene razprave, osredotočene tudi na finančno izobraževanje in varstvo potrošnikov, predvsem s ciljem, da se okrepi njihovo dolgoročno varčevanje, tudi prek produktov kapitalskega trga.

Vse te pobude bi prispevale k večji finančni stabilnosti v EU. Z raznolikostjo virov financiranja in večjo integracijo kapitalskih trgov se bo zmanjšala odvisnost od bančnega financiranja, s tem pa povečala odpornost finančnega sistema na šoke.

Unija kapitalskih trgov je ambiciozen projekt, ki zahteva sodelovanje vseh držav članic in različnih deležnikov . Če bo uspešno izvedena, bo prinesla številne koristi evropskemu gospodarstvu, izboljšala dostop do financiranja in spodbudila trajnostno rast.